Projektowanie domu i zewnętrznej architektury to nie lada wyzwanie. Każdemu zależy na trwałości i bezproblemowym użytkowaniu materiałów, które wybiera do prac wykończeniowych. Stawiajmy na sprawdzone, naturalne surowce, które służą długimi latami. Jednym z takich materiałów jest granit.

Jaka obróbka powierzchni schodów z kamienia sprawdzi się najlepiej na zewnątrz?

Zewnętrzne schody z kamienia są świetnym wyborem dla każdego, jednak należy pamiętać o bardzo ważnej kwestii – różnych możliwościach obróbki powierzchni schodów. Dlaczego to tak istotne? Sposób obróbki materiału, z którego wykonane są schody, decyduje o bezpiecznym użytkowaniu stopni. Nie wszystkie metody obróbki są odpowiednie dla zastosowania takiej powierzchni na zewnątrz, gdzie panują specyficzne warunki. Proces obróbki materiału, np. granitu, powinien być odpowiednio dobrany do miejsca, w którym docelowo mają znaleźć się schody. Stopnie użytkowane na dworze muszą być antypoślizgowe, tę właściwość można uzyskać właśnie dzięki obróbce granitu. To zagwarantuje nam bezpieczne użytkowanie schodów niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Schody granitowe najczęściej poddawane są następującym sposobom obróbki:

  • schody polerowane – powierzchnia nabiera wysokiego połysku, a co za tym idzie, staje się śliska;
  • schody płomieniowane – powierzchnia kamienia wystawiona zostaje na działanie skrajnie wysokiej temperatury (około 1200-1300 stopni), dzięki czemu granit nabiera porowatej struktury, co czyni go antypoślizgowym;
  • schody szczotkowane – powierzchnia staje się lekko porowata, więc przejawia pewne właściwości antypoślizgowe.

Jak wiadomo, wszystko, co jest wypolerowane, kojarzy się ze śliską powierzchnią, w przypadku schodów nie jest inaczej. Odradzamy stosowania granitu polerowanego jako materiału na stopnie, jednakże nie ma przeszkód, by użyć go na podstopnice. Najważniejsze jest, by płaszczyzna schodów, po której stąpamy, była wykonana przy użyciu granitu płomieniowanego. Takie łączone projekty prezentują się naprawdę dobrze i spełniają swoją funkcję nawet, gdy na dworze mamy mróz czy ulewne deszcze.

Granit czy marmur? Co lepiej sprawdzi się na zewnętrznych schodach?

Zarówno granit, jak i marmur to surowce naturalne. Kamienie te nie od dziś znajdują zastosowanie w pracy wykończeniowej i projektach wnętrz. Popularność zyskały już dawno i nadal utrzymują swoją wysoką pozycję na rynku. Nic dziwnego, nie bez przyczyny ludzie tak bardzo doceniają kamień naturalny.

Marmur – klasa sama w sobie. Wysokie walory wizualne, elegancja i odrobina luksusu wprowadzona do domu. Granit natomiast to synonim trwałości. Schody marmurowe znajdują zastosowanie wewnątrz pomieszczeń, gdyż marmur jest dość kruchym surowcem. Stopnie marmurowe w salonie wyglądają przepięknie i są nie tylko schodami – stanowią element ozdobny całego pomieszczenia. Jeśli zaś mowa o schodach z granitu, to tutaj mamy nieco większe pole manewru. Granit może być wykorzystywany zarówno wewnątrz domu, jak i jako element architektury zewnętrznej. Nie ma przeszkód, by schody granitowe znalazły się w mieszkaniu, sprawdzą się idealnie. A jeśli poszukujemy materiału, który poradzi sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi, to również warto postawić na kamień, jakim jest granit. Schody granitowe na zewnątrz to inwestycja, która posłuży wielu pokoleniom.

Schody granitowe – właściwości granitu

Granit to kamień naturalny, który formuje się w procesie stygnięcia magmy w głębokich warstwach ziemi. Odbywa się to w bardzo wysokiej temperaturze, dzięki której surowiec ten zyskuje niesamowitą trwałość. Co więcej, granit jest materiałem w 100% naturalnym, niepalnym, odpornym na oddziaływanie warunków atmosferycznych, w tym bardzo niskich i wysokich temperatur. Ponadto kamień ten wykazuje odporność na zarysowania, wilgoć i ściskanie. Warto wspomnieć, że granit jest łatwy w pielęgnacji oraz cechuje się niskimi kosztami utrzymania. Stosowanie tego kamienia naturalnego to dobra decyzja, gdyż inwestujemy swoje pieniądze w naturalny surowiec, który jest praktycznie niezniszczalny. Z pewnością będziemy cieszyć się nim przez długi czas.

Artykuł powstał przy współpracy z zakładem kamieniarskim Fabryka Kamienia KMX https://schody-granitowe-kmx.pl/

Poprzedni artykułPozycjonowanie stron internetowych – dlaczego warto? Pozycjonowanie stron Kraków, pozycjonowanie lokalne
Następny artykułPłytki na taras – najczęściej wybierane płytki tarasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj