Rdza pojawia się pomarańczowym nalotem na narzędziach wykonanych z metalu lub innych przedmiotach z tego materiału. Mogą mieć one wielkość małych kropek lub wielkich ognisk. Jak skutecznie usunąć rdzę z metalu? Oto przedstawiamy sposoby domowe, profesjonalne i mechaniczne.

Usuwanie rdzy domowymi sposobami

Domowe sposoby są dobrym wyborem, gdy ognisko korozyjne nie jest jeszcze duże. Jest to o wiele wolniejsza metoda od stosowania chemii, jednak także skuteczna. Dodatkowo, jest to tańszy sposób na rdzewienie metalu.

Ocet

Zardzewiałe narzędzia należy włożyć do miski. Następnie wlewamy ocet, tak aby przykrył cały metal. W takim stanie zostawiamy sprzęt na noc. Rano wyjmujemy i wycieramy szmatką.

Coca-cola

Starym i sprawdzonym sposobem jest użycie coca-coli. W jej składzie znajdziemy kwas węglowy, ortofosforowy i cytrynowy, które razem mają właściwości odrdzewiające. Wszystkie urządzenia lub metalowe rzeczy zalej coca-colą na cały dzień. Po tym czasie obmyj go wodą i dokładnie wysusz.

Sól i sok z cytryny

W tym przypadku musimy stworzyć pastę z tych składników. Wyciśnij sok z cytryny do małej miseczki. Stopniowo dodawaj sól i mieszaj jednocześnie do momentu, aż powstanie pasta. Taką gęsta pastę nałóż na miejsca, gdzie pojawiła się rdza. Zostawiamy ją na ok. 6 godzin, a później ścieramy pastę razem z rdzą.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona posiada wiele zastosowań. Do miski wlewamy letnią wodę i wkładamy do niej zardzewiały sprzęt. Potem wsypujemy znaczną ilość sody – w szczególności na miejsca zardzewiałe. Następnie zostawiamy na kilka dobrych godzin. Po upływie tego czasu wycieramy do sucha.

Usuwanie rdzy profesjonalnymi środkami

Rdza w wyższym stopniu zaawansowania powinna być traktowana specjalistycznymi środkami do odrdzewiania. Jest to metoda skuteczna i działająca bardzo szybko. Wszystkie detergenty posiadają w swoim składzie siarczek molibdenu, który skutecznie rozpuszcza ogniska korozyjne. Ponadto zabezpieczają one powierzchnię metalu przed kolejną korozją. Takie preparaty są także wykorzystywane do zabezpieczenia metalu przed malowaniem lub jest stosowany po domowych sposobach na usuwanie rdzy.

Innym środkiem do usuwania rdzy jest kwas cytrynowy, który pozbywa się rdzy razem z farbą. Ten silny kwas sprawdza się w bardzo ciężkich przypadkach korozji. Aby usunąć rdzę, wlewamy gorącą wodę do miski oraz kwas. Zanurzamy sprzęt i zostawiamy na 5 godzin. Po tym namoczeniu wyjmujemy go, osuszamy i zdrapujemy resztki rdzy szczotką. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o profesjonalnym usuwaniu rdzy przeczytaj koniecznie artykuł: https://jptech-maszyny.pl/jak-usunac-rdze-skuteczne-sposoby-na-usuwanie-rdzy-z-narzedzi.

Usuwanie mechaniczne

Mechaniczna metoda jest szybsza od domowych sposobów. Do pozbycia się rdzy przy pomocy tej metody, potrzebna jest nam szczotka nylonowa, szlifierka lub papier ścierny. Szlifierki używamy, gdy powierzchnie pokryte rdzą są bardzo duże i zaawansowane. Przy małych ogniskach korozyjnych możemy skorzystać z pozostałych dwóch rzeczy. Po usunięciu rdzy, obejrzeć dokładnie raz jeszcze materiał czy na pewno nie ma korozji. Jeśli zauważysz jeszcze odpryski, zetrzyj je papierem ściernym.

Zabezpieczenie przed powrotem korozji

Po usunięciu rdzy z powierzchni metalu, koniecznie musimy zabezpieczyć to miejsce, aby w przyszłości korozja nie powróciła. Dlatego po każdym takim zabiegu należy użyć chemii przemysłowej. Głównie są to neutralizatory, które chronią naruszone miejsca przed wilgocią.

Jeśli odnawiamy metalową bramę, narzędzia czy inne przedmioty i przygotowujemy je do malowania, musimy nałożyć neutralizator jeszcze przed nałożeniem farby. DObrą praktyką jest dodatkowo wybrać taką farbę, która ma również właściwości antykorozyjne. Zapewni nam to bezpieczeństwo przed ewentualnym powrotem rdzy.

Poprzedni artykułNarzędzia pomiarowe – rodzaje
Następny artykułJakie wózki widłowe wybierać do pracy na magazynie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj