Nigdy nie jest za późno, żeby nauczyć się czegoś nowego. Nie ma tu znaczenia, czy jest to kurs szycia, lekcja nauki na gitarze czy nauka nowego języka angielskiego. Dowiedz się, dlaczego warto zacząć swoją przygodę w angielskim w każdym wieku i jak przeprowadzić ją najefektywniej.
Czy nauka języka angielskiego w średnim wieku ma sens
- Szybka nauka języka u dzieci
- Zalety nauki języka w średnim wieku
- Najlepsze sposoby na naukę języka w średnim wieku
Czy dzieci rzeczywiście uczą się języka szybciej?
Często słyszy się, że najlepszym czasem na rozpoczęcie nauki języka angielskiego jest wczesne dzieciństwo, gdyż w tym wieku przebiega ona najszybciej. Z jednej strony jest w tym trochę prawdy, gdyż neuroprzekaźniki w mózgu młodego człowieka działają sprawniej niż u dorosłych i szybciej przekazują informację – a tym samym również ułatwiają zapamiętanie dużej ilości informacji.
Z drugiej strony, zwróć uwagę na to, jak wiele młodych osób wciąż ma problemy z porozumiewaniem się po angielsku, chociaż uczy się go nierzadko od 10 lat lub nawet dłużej. Ma to związek z tym, że w pierwszej połowie życia człowiek uczy się w trybie szkolnym, które nie zawsze jest efektywny. Skupienie na ocenach zamiast na faktycznym nabywaniu umiejętności sprawia, że wiedza szybko ucieka z głowy, a w przypadku kontaktu z żywym językiem pojawia się blokada językowa. W efekcie ta teoretycznie szybsza nauka zdaje się ciągnąć w nieskończoność, a do tego nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
Nauka języka w średnim wieku – dlaczego warto?
Nie da się ukryć, że zaczynając naukę języka w tym wieku, nie będzie to wyglądało tak, jak w przypadku dzieci, które chłoną wiedzę. Nie oznacza to jednak, że napotkasz na jakieś prawdziwe przeszkody ze strony swojego mózgu – jedynymi są negatywne nastawienie i szukanie wymówek.
Na naukę angielskiego nigdy nie jest za późno. Co więcej, rozpoczynając ją w późniejszym wieku, masz sporą przewagę na starcie. Po pierwsze, łatwiej Ci skupić uwagę na nauce, z czym u młodych osób bywa różnie. Po drugie, podchodzisz do nauki bardziej świadomie. Wiesz, jakie metody na Tobie działają i potrafisz wygospodarować sobie czas na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut dziennie z angielskim dla początkujących.
Warto też wspomnieć o tym, że jako osoba dorosła masz większą motywację do nauki, bo nie robisz tego z obowiązku i dla ocen. Chcesz osiągnąć jakiś konkretny cel. Może to być chęć podniesienia kompetencji zawodowych, by dostać awans w pracy lub zmienić ją na bardziej opłacalną. Być może zależy Ci na tym, by zacząć więcej podróżować, a angielski, jako język międzynarodowy, bardzo to ułatwia. Wreszcie, nauka języka może być dla Ciebie oderwaniem od codziennych obowiązków – chwilą dla siebie i jednocześnie treningiem dla mózgu, któremu warto fundować takie wyzwania, by jak najdłużej pozostał w formie.
Jak uczyć się języka w średnim wieku? Poznaj Metodę Aktywnego Mówienia
Jak już wspomnieliśmy, w pewnym wieku zaczniesz podchodzić bardziej świadomie do nauki języka angielskiego. Wtedy też najpewniej zrozumiesz, że wcale nie potrzebujesz wypełniania nudnych ćwiczeń w podręcznikach i zakuwania słówek na pamięć. Zamiast tego jest Ci potrzebna praktyka. Tę może zapewnić Metoda Aktywnego Mówienia.
Ten sposób nauki języka opiera się w stu procentach na mówieniu. Zamiast słówek, uczysz się gotowych zwrotów osadzonych w konkretnych i praktycznych kontekstach. W ten sam sposób jest też przemycana gramatyka, której nauka nie polega na rozwiązywaniu ćwiczeń z uzupełnianiem luk w zdaniach. W efekcie uczysz się, jak porozumieć się w danej sytuacji, aby nie zastanawiać się później, jak połączyć posiadaną wiedzę w jedno zdanie.
Więcej informacji na temat Metody Aktywnego Mówienia poznasz, jeśli zajrzysz na nasz kanał Spotify. Sprawdź, co mówi o niej Rafał Dudek – pasjonat, który pomógł już wielu osobom pokonać barierę językową i zacząć mówić po angielsku.