Rolety plisowane to skuteczny sposób na odgrodzenie mieszkania od czynników zewnętrznych. Szeroki wybór umożliwia wybranie rolety dopasowanej do każdego okna.

Rodzaje rolet plisowanych

Plisy okienne różnią się między sobą nie tylko kolorem i rozmiarem, ale także sposobem montowania, miejscem montażu, sposobem zwijania oraz zastosowanymi materiałami.

Rolety plisowane mogą być montowane od strony wewnętrznej okna lub zewnętrznej. Te ostanie montowane są rzadziej ze względu na trudniejszą ich obsługę. Jedynie zastosowanie systemu elektrycznego zapewnia regulację bez wychodzenia na zewnątrz.

Plisy okienne mogą być zwijane do góry lub dwukierunkowo, czyli w górę i w dół. Rolety zwijane do góry należą do najpopularniejszych, po zwinięciu tylko w niewielkim stopniu przysłaniają światło okna. Rolety zwijane w obu kierunkach pozwalają na precyzyjne przysłanianie okna w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Jest to szczególnie ważne podczas pracy na komputerze lub oglądaniu programów telewizyjnych.

Rolety plisowane są bardzo łatwe w montażu i może zrobić to każdy. Najprostszym sposobem jest zamontowanie plisy przy pomocy taśmy dwustronnej. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na bardzo dobre wypoziomowanie górnej listwy, dzięki temu roleta będzie chodzić gładko i nie będzie się zacinać.

Inny sposób mocowania plisy okiennej to nawiercanie otworów w listwie przyokiennej. Dzięki temu roleta montowana jest blisko ramy i klamki, skuteczniej zabezpiecza przed promieniami.

Do produkcji plis okiennych stosowane są różne materiały. Rolety z PCV lub metalu są bardzo łatwe do czyszczenia. Wystarczy mokra gąbka z detergentem, z tego względu stosowane są w pomieszczeniach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia.

We wnętrzach mieszkalnych najczęściej montowane są rolety z plisami wykonanymi z różnego rodzajów materiału. Te najtańsze są półprzeźroczyste i pozwalają tylko na częściowe zaciemnienie. Znacznie droższe są plisy wykonane z materiałów całkowicie zaciemniających, ich spodnia warstwa pokryta jest gumową warstwą nie przepuszczającą światła.

Wybierając roletę plisowaną trzeba brać pod uwagę wszystkie kryteria podziału.

artykuł powstał we współpracy z roletypremium.pl

Poprzedni artykułKupowanie sprzętu narciarskiego w internecie – o czym warto pamiętać?
Następny artykułJak działa ogrzewanie podłogowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj