Wypoczęty organizm jest niezbędny do lepszego funkcjonowania. Potrzebujemy chwili dla siebie po ciężkim dniu wypełnionym codziennymi obowiązkami. Na nasz nastrój wpływa wiele czynników – sen, odżywianie, ulubione aktywności czy otoczenie. Ogród jest strefą wypoczynkową, o którą dbamy z równie dużym zaangażowaniem, co o wnętrze naszego domu. Każdy detal ma tutaj ogromne znaczenie. Aranżując przestrzeń ogrodu i tarasu, pieczołowicie dobieramy meble ogrodowe, oświetlenie, różnego rodzaju dodatki upiększające nasz zakątek relaksu oraz oczywiście rośliny ozdobne. Jednym z elementów istotnie wpływających na efekt wizualny są kamienie dekoracyjne, które znajdują różnorakie zastosowanie w przydomowym ogrodzie. Jednym z najpopularniejszych kamieni ogrodowych jest kora kamienna.

Kora kamienna – gnejs o ciekawych właściwościach

Kora kamienna jest kruszywem wykonywanym z gnejsu – skały metamorficznej. Budowa gnejsu jest bardzo podobna do łupku. Co to oznacza? Gnejs ma właściwości łupliwe, czyli można rozłupać go na mniejsze części, co wygląda naprawdę ciekawie. To surowiec dość miękki i nie sprawia problemów przy obróbce. Jego kolorystyka to odcienie brązu i szarości. Gnejs ma na swojej powierzchni charakterystyczne paski. Świetnie nadaje się do tworzenia elementów ozdobnych w prywatnych ogrodach i przestrzeni publicznej. Gnejs potocznie jest nazywany korą kamienną, gdyż swoim wyglądem przypomina właśnie korę drzewną.

Zalety kory kamiennej

Kora kamienna ma wiele zalet. Jedną z nich są szerokie możliwości zastosowania. Najczęściej wykorzystywana jest jako kamień ozdobny w ogrodowych aranżacjach. Idealnie wpasuje się zarówno z nowoczesne stylizacje ogrodu, jak i w te bardziej tradycyjne. Bezsprzecznie świetnie spełnia swoją ozdobną funkcję i pięknie komponuje się z roślinnością, podkreślając jej urok.

Zadaniem kory kamiennej jest także oddzielanie rabat kwietnych od trawnika. Taki zabieg zapewnia estetyczny wygląd i wprowadza porządek. Chwasty mają utrudnione zadanie, gdyż po zastosowaniu kory kamiennej na rabatach, będzie im trudno wyrosnąć i nie będą już zakłócać przestrzeni przeznaczonej na roślinność ozdobną.

Gnejs znajduje także zastosowanie jako kruszywo wypełniające ścieżki ogrodowe. Kamień do ogrodu umieszczony na ścieżce świetnie wydziela poszczególne strefy przestrzeni przydomowej. Przy tym wszystkim naprawdę ładnie wygląda i podnosi estetykę trawnika. Zadbane ścieżki są niezaprzeczalnie ogromną ozdobą każdego ogrodu.

Kora kamienna przyczynia się do lekkiego zakwaszenia gleby, gdyż ma lekko kwaśny odczyn pH. Dzięki temu tworzy idealne warunki do wzrostu dla wielu gatunków roślin.

Dlaczego kora kamienna jest lepsza niż kora drzewna?

Przewaga kory kamiennej nad korą drzewną widoczna jest szczególnie w trwałości tego materiału. Gnejs jako kamień jest sporo cięższy niż kora z drzew, dzięki czemu pozostaje na docelowym miejscu nawet podczas silnych wiatrów. Z tego faktu wynika kolejna przewaga gnejsu nad korą drzewną – nie musimy pamiętać o tym, by uzupełniać kruszywo, gdyż zwyczajnie nie zachodzi taka potrzeba. Nie grozi jej także naturalny proces rozkładu biologicznego.

Cena kory kamiennej – od czego zależna jest cena ozdobnej kory kamiennej

Kora kamienna jest naturalnym surowcem, co czyni ją produktem wysokiej klasy – jest niesamowicie trwała, posłuży nam na długie lata, pięknie prezentuje się w niemalże każdym stylu aranżacyjnym w ogrodach przydomowych i w przestrzeni użytku publicznego. Mogłoby się wydawać, że ceny kory kamiennej są wysokie, jeśli jednak pokusimy się o porównanie cen sprowadzanych kamieni, to okazuje się, że jest to jedna z najtańszych opcji. Na cenę kory kamiennej składa się także fakt, iż przechodzi ona wiele procesów – wydobywana jest w kopalniach, a potem zostaje poddawana obróbce, która ma za zadanie nadać jej poszczególnym zrębkom odpowiedni kształt. Za tonę tego surowca musimy zapłacić około 300 zł netto. Pamiętajmy jednak, że zależne jest to od miejsca zakupu, sposobu pakowania oraz rodzaju kory kamiennej.

Jeśli chcemy, aby nasz ogród się wyróżniał, to warto zainwestować w detale ozdobne, takie jak kora kamienna. Ten kamień dekoracyjny doda uroku oraz zadba o podłoże dla naszych roślin. Wykonując aranżację rabat czy ścieżek w ogrodzie, możemy zastosować korę kamienną, która jest idealnym rozwiązaniem i świetnie spisuje się w trudnych warunkach atmosferycznych.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://kamienie-dekoracyjne.pl/

Poprzedni artykułPłytki na taras – najczęściej wybierane płytki tarasowe
Następny artykułPromienniki podczerwieni – nowoczesny i ekologiczny sposób na ogrzewanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj