Siłowniki hydrauliczne wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu. Stanowią one element automatycznych układów. W zależności od ruchu, jaki wykonują, nazywa się je także cylindrami hydraulicznymi bądź silnikami hydrostatycznymi. Istnieje wiele rodzajów siłowników hydraulicznych, jednakże wszystkie wykonują takie samo zadanie, jakim jest przekształcanie energii sprężonej cieczy w energię mechaniczną. Siłowniki są jednym z elementów podestów ruchomych. Podesty stanowią alternatywę dla nieruchomych oraz stałych konstrukcji. Ich głównym zadaniem jest transport ładunków oraz osób w powierzchni poziomej oraz pionowej. Jak działają siłowniki?

Podział siłowników hydraulicznych

Wszystkie siłowniki mają podobną konstrukcję, która bazuje na zastosowaniu takich samych elementów. Dzieląc siłowniki pod względem sposobu ich pracy, można wyróżnić siłowniki dwustronnego lub jednostronnego działania, siłowniki teleskopowe, tandemowe, obrotowe, wahadłowe, a także siłowniki z jednostronnym lub dwustronnym łożyskiem.

W siłownikach dwustronnego działania, suw roboczy tłoczyska i tłoka jest wykonywany w obydwie strony, natomiast w siłownikach jednostronnego działania może być wykonywany tylko w jednym kierunku. Tłok w siłownikach teleskopowych umożliwia wydłużenie roboczego suwu. Siłowniki tandemowe mają dwa razy większą siłę przy takiej samej średnicy tłoka.

Jak działają siłowniki w podestach ruchomych?

Podesty ruchome można podzielić m.in. na rodzaj wysięgnika. Siłowniki pozwalają napędzać podesty z wysięgnikami nożycowymi, których budowa opiera się na platformie.

Jak mówi specjalista z firmy specjalizującej się w sprzedaży elementów hydrauliki siłowej Megahydral PHU: Siłowniki hydrauliczne odpowiadają za rozkładanie i składanie nożyc w podestach z wysięgnikami nożycowymi. Stanowią także element zabezpieczający. Są one umieszczone między podstawą podnośnika a ramionami nożyc. Z kolei cylindry hydrauliczne są wyposażone w zawory bezpieczeństwa. Sam mechanizm podnośników nożycowych jest dosyć prosty, dzięki czemu pozwala na zastosowanie różnego rodzaju siłowników.

Zastosowanie siłowników

Siłowniki hydrauliczne znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża siła. Siłowniki dwustronnego działania są często stosowane w rozpierakach strażackich, a także w warsztatach samochodowych, transporcie oraz budownictwie. Siłowniki jednostronnego działania wykorzystuje się m.in. w hydraulicznych zamkach do drzwi, ponieważ odsuwają one przedmiot od elementu stałego. Są one stosowane także w walcarkach hutniczych, pracujących pod wysokim ciśnieniem oraz w chłodniach i halach.

Siłowniki hydrauliczne są elementem posiadającym bardzo szerokie zastosowanie. Ich głównym zadaniem jest ułatwienie pracy danych maszyn i urządzeń. Dzięki wielu rodzajom siłowników dostępnych na rynku, z łatwością można dobrać je w zależności od zadania, jakie mają wykonywać.

Poprzedni artykułDziałanie i usterki pompy hydraulicznej w ciągniku rolniczym
Następny artykułFord Fiesta Active – świetne auto do jazdy miejskiej i nie tylko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj