Prace związane z obróbką drewna wymagają zastosowania odpowiednich narzędzi. Jednym z nich jest grubościówka. Sprawdź, czym jest to urządzenie i jak wygląda jego praca. Z poniższego artykułu dowiesz się również, kiedy warto rozważyć jego zakup.

Czym jest grubościówka do drewna?

Grubościówka do drewna to urządzenie przeznaczone do obróbki drewna miękkiego i twardego. Zgodnie ze swoją nazwą nadaje obrabianym materiałom pożądaną grubość, dzięki czemu wytworzone deski mają identyczne wymiary. Obsługa grubościówki jest bardzo prosta. Wystarczy jedynie określić pożądaną grubość, ustawiając noże skrawające na odpowiedniej wysokości i ulokować materiał w wyznaczonym do tego miejscu. Następnie jest on mechanicznie nakierowywany na noże przy użyciu wałków dociskowych, które w zależności od modelu mogą być gumowe bądź metalowe. W rezultacie usuwany jest nadmiar drewna, a Ty otrzymujesz deskę o określonej grubości. Dodatkową zaletą tego urządzenia jest przede wszystkim dokładność obrabiania materiału, która pozwala uzyskać precyzyjne struganie.

Kiedy warto rozważyć zakup grubościówki?

Grubościówka jest bardzo pomocna przy pracy z drewnem. Jej obsługa nie wymaga żadnego doświadczenia, a samo urządzenie znacznie ułatwia pracę i sprawia, że wytworzone deski zyskują na jakości. Zakup grubościówki warto więc rozważyć zwłaszcza wtedy, kiedy wykonujesz średnio-zaawansowane prace, które związane są z obróbką drewna. Sprawdza się ona przede wszystkim w zakładach rzemieślniczych, ciesielskich, stolarskich, w przemyśle drewnianym, a nawet w przydomowych warsztatach.

Wdrażając to rozwiązanie, uzyskasz materiał o odpowiednich wymiarach, co pozwoli Ci dopasować go do swoich potrzeb. Będziesz mógł zatem zrezygnować z zakupu obrobionych desek, co wygeneruje oszczędności. Twój zysk zwiększy się, a Ty będziesz mógł wykonywać projekty od podstaw i sam kontrolować przy tym poziom obróbki materiału.

Jak wybrać odpowiednią grubościówkę do drewna?

Dobra grubościówka do drewna, którą znajdziesz np. w e-sklepie MONTE, powinna wyróżniać się wysoką jakością wykonania. Podstawą jest więc przede wszystkim solidna i wytrzymała konstrukcja. Najlepiej zadanie to spełniają urządzenia żeliwne.

Pod wgląd należy wziąć też parametry danego modelu. Najważniejsze z nich to moc silnika, szerokość strugania, posuw oraz rodzaj noży. Należy je dostosować do przeznaczenia maszyny. W przypadku fabryk, gdzie każdego dnia obrabia się duże ilości materiałów, potrzebujesz modelu o wysokich parametrach strugania. W małych zakładach i przydomowych warsztatach wartości te mogą być natomiast znacznie niższe. Wybór odpowiedniego urządzenia jest bardzo ważny, gdyż pozwala uzyskać dużą dokładność i uniknąć powstawania wad w obrabianym materiale.

Poprzedni artykułStal nierdzewna – pręty, rury, ich zastosowanie i podział
Następny artykułMagazyny BTS, czyli obiekty magazynowe szyte na miarę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj