Sposoby wentylacji, które sprawdzą się na małej przestrzeni

Odzysk ciepła to we współczesnym budownictwie bardzo ważny temat. Rosnące ceny energii, kurczące się zapasy surowców energetycznych powodują, że współczesne budownictwo, czy to mieszkaniowe czy przemysłowo-użytkowe ewoluuje w kierunku konstrukcji energooszczędnych oraz optymalizacji kosztów użytkowania mediów. W tym podejściu liczą się nie tylko materiały o jak najlepszym współczynniku przenikania ciepła, ale także system wentylacji.

Odzysk ciepła czy ograniczenie strat ciepła?

Budownictwo energooszczędne wykorzystuje technologie, które zapewniają minimalizację strat ciepła do otoczenia. Kluczowym wskaźnikiem jest sezonowe zapotrzebowanie na ciepło, które informuje, jaka jest wymagana roczna ilość energii do ogrzania 1 metra kwadratowego powierzchni. Na tej podstawie rozróżnia się typy domów eko.

Na przykład superoszczędny dom pasywny wykazuje bardzo niskie zapotrzebowanie na energię, które nie przekracza 15 kWh (m2/rok). Jednak to nie tylko o dobrą izolację chodzi, ale i o pozyskiwanie energii z alternatywnych – pasywnych źródeł ciepła, czyli samych mieszkańców, energii słonecznej, urządzeń elektrycznych oraz odzysku ciepła z wentylacji !

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła – klucz do oszczędności

W budownictwie energooszczędnym domów jednorodzinnych nie stosuje się tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, przez którą ubywa najwięcej ciepła z domu! System wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej dostarcza do domu świeże i natlenione powietrze, ale jednocześnie ogrzewa je ciepłem pozyskanym z usuniętego powietrza!

W zależności od zastosowanych rozwiązań wentylacja mechaniczna pozwala na odzysk od 75% ciepła, co przekłada się na energooszczędność i niższe rachunki za ogrzewanie. Sercem układu odzysku ciepła jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła (czyli rekuperator), która powinna być odpowiednio dobrana do indywidualnych warunków zabudowy.

Wymiennik ciepła – zasada działania

Wymiennik ciepła to najważniejszy element systemu rekuperacji. Najogólniej rzecz ujmując to urządzenie, które pozwala na wymianę ciepła między dwoma mediami, czyli w naszym przypadku między nagrzanym „zużytym powietrzem” a świeżym powietrzem z zewnątrz budynku. Na rynku istnieje wiele rozwiązań bazujących na różnych typach wymienników ciepła: przeciwprądowych, obrotowych, krzyżowych czy glikolowych, jednak warto zwrócić uwagę na jeden rodzaj – spiralny wymiennik ciepła – opracowany przez polskich konstruktorów.

Spiralny wymiennik ciepła

Wymiennik spiralno-przeciwprądowy, potocznie zwany spiralnym pozwala na odzysk ciepła na poziomie 92%, dzięki największej na rynku powierzchni wymiany ciepła. To na marginesie, obok ceny jedyna wada tego rozwiązania – duże gabaryty nie pozwalające na wszechstronne zastosowanie. Polski wymiennik nie wymaga stosowania nagrzewnic, nie ma elementów ruchomych, wiec jest niezwykle niezawodny.

W wymienniku tym nie ma problemu z mieszaniem się i przenikaniem zapachu powietrza czystego i zużytego, dlatego otrzymujemy z powrotem ciepłe i czyste powietrze zapewniające doskonały klimat cieplny w domu. Rekuperacja na bazie spiralnego wymiennika pozawala na lepsze i efektywniejsze odzyskiwanie ciepła niż w przypadku tańszych i mniejszych urządzeń. Warto przekalkulować czy wyższy koszt, ale skuteczniejsza rekuperacja nie zwróci się szybciej.

Szybki odzysk z inwestycji

Rekuperacja, czyli odzyskiwanie ciepła z wentylacji przez zastosowanie wentylacji mechanicznej zapewnia zdrowe i czyste powietrze w domu, mieszkaniu czy biurze. Poza korzyściami zdrowotnymi przynosi też realne oszczędności na ogrzewaniu budynku. Dobrze zaprojektowany układ, skuteczna centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła pozwala na szybki zwrot inwestycji już po kilku sezonach grzewczych.

Oczywiście najlepsze efekty uzyskujemy, kiedy o wentylacji mechanicznej pomyślimy już na etapie projektowania inwestycji, jednak nigdy nie jest za późno na zamianę tradycyjne wentylacji grawitacyjnej na system rekuperacji.

Poprzedni artykułCo daje światłowód w domu?
Następny artykułJakie wyróżniamy grupy zaworów hydraulicznych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj