Schody w domu piętrowym - istotne wskazówki

Schody można rozpatrywać dwojako – jako przeszkodę, ale i połączenie dwóch miejsc, które znajdują się na innych poziomach. W naszym piętrowym domu powinniśmy zadbać o to, aby nie kojarzyły się one negatywnie, a były częścią większej całości. Jeśli chcemy osiągnąć taki efekt, musimy pamiętać o kilku kwestiach.

Schody – ważne informacje

Schody powinny być ciekawie wkomponowane w przestrzeń mieszkalną. Tylko wtedy będą pełnić zarówno swoją podstawową, czyli użytkową funkcję, jak i dekoracyjną, bo staną się atrakcyjnym elementem wnętrza. Zaprojektowanie schodów ma niebagatelne znaczenie, bo decyduje o tym, jak będą służyć domownikom i czy będą bezpieczne. Wpływa to jednocześnie na całość kompozycji i estetykę wnętrza.

Dzisiaj, gdy salon często stanowi otwartą przestrzeń, jaka jest połączona z innymi pomieszczeniami, schody to istotny motyw dekoracyjny. Decydują o charakterze całego pomieszczenia, a więc warto się postarać, aby prezentowały wysoką jakość aranżacyjną. Już więc wybierając projekt domu, a mogą to być projekty domów piętrowych czy z poddaszem użytkowym, warto o tym pomyśleć.

Jaki kształt schodów?

Niezależnie od tego, na jaki projekt domu się zdecydujemy i jak będzie wyglądać nasze wnętrze, najważniejsze, aby schody spełniały swoją podstawową funkcję. Muszę przede wszystkim zapewniać bezpieczne i wygodne przemieszczanie się pomiędzy różnymi kondygnacjami domu. Ważny pod tym kątem jest kształt schodów, jaki jest uwarunkowany nie tylko indywidualnym stylem, ale i wielkością i układem pomieszczeń. Analizując różne rozwiązania, trzeba przyznać, że najwygodniejsze są schody proste.

Konstrukcja schodów – o czym pamiętać?

To niezwykle istotna kwestia, o której trzeba pomyśleć już na etapie wyboru projektu domu. Najpopularniejsze są schody o konstrukcji żelbetowej. Mogą być wykonane dwojako – stanowić formę wolnostojącą lub przylegać do ściany. Z drugiej strony zdarzają się też i takie, które są wkomponowane w oddzielną przestrzeń klatki schodowej. Ciekawe są też schody drewniane, które mają jeszcze dodatkową zaletę – nadają wnętrzu ciepłego charakteru.

Jeśli decydujemy się na dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym, schody będą stanowić jedną z ważniejszych części budowlanych prac. Warto więc przemyśleć to dobrze, skrupulatnie dobierając rozwiązania, aby efekt prac był naprawdę zadowalający. A to zapewnia nie tylko wysoką funkcjonalność, ale i wyjątkową dekorację.

Poprzedni artykułInstalacja kolektorów słonecznych – od czego zacząć?
Następny artykułNajważniejsze cechy trwałych płytek tarasowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj