Zaciągnięcie zobowiązania zarówno w banku, jak i parabanku ma swoje wady i korzyści. Obie instytucje posiadają własne regulaminy i schematy działań, co jest przede wszystkim korzystnie nie tylko dla nich samych, ale również dla konsumentów. Zróżnicowana oferta pozwala dostosować produkt finansowy do indywidualnych potrzeb i preferencji. Pożyczka bankowa i pozabankowa ma wiele podobieństw, ale jeszcze więcej różnic.
Rygorystyczne warunki pożyczki bankowej
Osoby ubiegające się o pożyczkę w banku muszą posiadać dobrą zdolność kredytową oraz odpowiednio wysokie dochody. Nawet w przypadku pożyczek krótkoterminowych wnioskujący musi spełniać szereg warunków, dzięki którym bank upewni się, że ma do czynienia z solidnym klientem. O wiele łatwiej jest otrzymać pożyczkę w instytucji pozabankowej. Wiele z nich przygotowuje specjalne oferty nie tylko dla osób, które nie są w stanie wykazać dochodów, ale również dla zadłużonych oraz mających opóźnienia w spłacie innych zobowiązań.
Pożyczka bez wychodzenia z domu
Niewątpliwą zaletą firm pożyczkowych jest pożyczka online. Możliwość zaciągnięcia zobowiązania wyłącznie poprzez skorzystanie z internetu jest dostępna tylko w przypadku instytucji pozabankowych. W przypadku banków część formalności można oczywiście dopełnić poprzez stronę internetową, jednak finalnie i tak trzeba udać się do placówki.
Oprocentowanie – czy różnica jest znacząca?
Nie można mówić o kolosalnej różnicy w oprocentowaniu, jednak w niektórych przypadkach zdarza się, że zaciągnięcie zobowiązania w firmie pożyczkowej jest korzystniejsze. To ciekawostka, która obala wszystkie mity dotyczące wysokich dodatkowych kosztów pożyczek w parabankach. Maksymalna wysokość oprocentowania zarówno w przypadku instytucji bankowych, jak i pozabankowych regulowana jest przez prawo, więc nie ma mowy o wysokich kosztach ze strony firm pożyczkowych. Wręcz przeciwnie, w zależności od instytucji, mogą być one niższe niż w przypadku ofert bankowych.