Proces zmiany operatora energii elektrycznej zazwyczaj zaczyna się od zrozumienia swoich potrzeb i chęci znalezienia najlepszej oferty dostępnej na rynku. Przed rozpoczęciem poszukiwań zastanów się, czy zależy Ci na niższych opłatach, ekologicznym źródle energii, elastycznych warunkach umowy, czy może obsłudze klienta? Gdy odpowiesz sobie na te pytania i znajdziesz dostawcę spełniającego Twoje oczekiwania, musisz dopełnić kilku formalności. Dowiedz się o nich więcej, czytając poniższy artykuł.

Zmiana operatora energii jest procedurą kilkuetapową

Aby uniknąć przerw w dostawie elektryczności, musisz zadbać o to, żeby zawarcie nowej umowy sprzedaży prądu nastąpiło z dniem wygaśnięcia poprzedniej. Zanim jednak dojdziesz do etapu jej podpisania, jesteś zobowiązany do złożenia wypowiedzenia w firmie, z którą do tej pory współpracowałeś. Większość z nich oferuje usługę online, dzięki czemu nie będziesz musiał osobiście stawić się w siedzibie.

Pamiętaj również o tym, żeby wypowiedzieć umowę kompleksową. Obejmuje ona zarówno sprzedaż, jak i dystrybucję prądu. Odpowiednie formularze wymagane przy tej formalności znajdziesz na stronie dostawcy energii. Musisz się liczyć z tym, że okres wypowiedzenia będzie trwać przynajmniej miesiąc (w niektórych przypadkach nawet 3 miesiące), dlatego podpisanie nowej umowy odłóż nieco w czasie.

Formalności związane z nawiązaniem współpracy z nowym dostawcą

Zmiana dostawcy prądu wiąże się z zawarciem umowy o świadczenie usług dystrybucyjnych z operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD). Zaczyna ona obowiązywać w dniu, kiedy wygasa poprzedni kontrakt. Kolejna zmiana operatora energii nie będzie wymagała od Ciebie zmiany OSD, możesz pozostać przy usługach dotychczasowego.

Masz jednak obowiązek poinformować firmę obsługującą system dystrybucyjny o rozpoczęciu współpracy z nowym sprzedawcą prądu. Możesz to zrobić za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie OSD. Powinny znaleźć się w nim niezbędne dane:

  • strony nowej umowy sprzedaży i okres jej obowiązywania,
  • planowaną ilość poboru energetycznego,
  • określenie podmiotu odpowiedzialnego za bilansowanie handlowe (zazwyczaj rolę tę pełni dystrybutor).

Wymiana liczników i rozliczenie końcowe

W niektórych przypadkach będzie również potrzebna wymiana liczników. Ma to miejsce np. w sytuacji, gdy dotychczas pracujące ulegną nadmiernemu zużyciu. Nie zostaniesz jednak obarczony kosztami tej wymiany, gdyż ponosi je właściciel układu linii dystrybucyjnych, którym zazwyczaj jest OSD.

Całą procedurę zamyka rozliczenie końcowe. W dniu wejścia w życie nowej umowy sprzedaży prądu OSD sprawdza stan licznika. Odczyt przekazuje zarówno dotychczasowemu, jak i przyszłemu dostawcy. Na tej podstawie zostaje wystawiona faktura.

Formalności związane ze zmianą operatora energii mogą nastręczać problemów i powodować wątpliwości. W branży działają firmy takie jak Energia24na7, które pomagają w wyborze najlepszej oferty. Ułatwiają również dopełnienie niezbędnych procedur oraz podpowiadają, jakie dokumenty należy złożyć i gdzie to zrobić.

Poprzedni artykułRozwód – co małżonkowie powinni przed nim ustalić?
Następny artykułNa czym polega szkiełkowanie aluminium?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj