Jeszcze jakiś czas temu mało kto przywiązywał uwagę do dbania o przyrodę. Dziś podejście znacząco się zmieniło i z roku na rok rośnie świadomość społeczeństwa na temat wpływu ich codziennych działań i wyborów na jakość otaczającego nas wszystkich środowiska. Z coraz większym zaangażowaniem podejmujemy próby recyklingu zużytych już przedmiotów, nadając im nowe życie – czy to samodzielnie czy z pomocą specjalistycznych firm zajmujących się skupem i przetwarzaniem surowców.
Łatwe zasady recyklingu dla dzieci i dorosłych
Już najmłodsze pokolenie dorasta w świadomości, że ich zachowania mają wpływ na otaczające środowisko. Podkreśla się istotę świadomych zachowań, które wbrew wcześniejszym obawom nie wymagają ani od rodziców ani od dzieci całkowitej zmiany dotychczasowego życia. Wystarczy małymi krokami zmieniać złe nawyki, aby już po kilku tygodniach stały się one dobrym przyzwyczajeniem. W recykling może angażować się cała rodzina – wystarczy pamiętać o takich czynnościach, jak:
- segregowanie odpadów,
- regularne porządki, podczas których nie tylko oczyszczamy przestrzeń w domu, ale i dostarczamy firmie przetwarzającej surowce materiały do wytworzenia kolejnych artykułów,
- wykorzystywanie wielorazowych toreb i opakowań – dzięki temu przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów zalegających na wysypiskach śmieci,
- selekcja elektroodpadów – zużyty sprzęt warto oddać lub zostawić w miejscach do tego wyznaczonych, dzięki temu nie będzie on leżał bezużyteczny, a może być ponownie wykorzystany, chociażby na części lub bezpiecznie zniszczony.
Dlaczego tak trudno nam wprowadzić recykling?
Samo określenie recykling i ekologia działa na wiele osób drażniąco i przerażająco. Mieszane odczucia pojawiają się zwłaszcza w przypadku osób, które w kilka dni chcą niemal zmienić się w działaczy fundacji pro-ekologicznych. A warto pamiętać, że na początku wystarczą niewielkie kroki, aby choć odrobinę przyczynić się do poprawy jakości środowiska naturalnego (zobacz informacje na http://www.sawo-recykling.pl/). Wiele osób nie decyduje się na tego typu zmiany głównie przez brak odpowiedniej wiedzy na temat ponownego przetwarzania i wykorzystywania surowców i obawia się, że będzie to dla nich zbyt czasochłonne bądź angażujące. W rzeczywistości jednak wystarczy przygotować osobne kosze do poszczególnych surowców i wyrzucać je do specjalnie przygotowanych kontenerów. Plastikowe jednorazowe torby można natomiast z powodzeniem zastąpić materiałowymi, które po złożeniu zajmują mało miejsca i mieszczą się niemal w każdej torebce czy plecaku. Takie niewielkie i łatwe do wdrożenia kroki to niewielkie zmiany w naszej codzienności, ale stosowane na masową skalę mogą znacząco wpłynąć na jakość środowiska, którego stan jest w 100% uzależniony od naszych codziennych zachowań i decyzji.