Instalacja kolektorów słonecznych – od czego zacząć?

Zarówno osoby prywatne, jak i firmy mogą starać się o zwiększenie efektywności energetycznej użytkowanych przez nich budynków, pozyskując środki z finansowania oze. Dla małych, średnich, a także dużych przedsiębiorstw przeznaczone są programy regionalne, realizowane z funduszy europejskich, dzięki którym mogą uzyskać kredyty na oze.

Dla tych firm oferowane są również pożyczki na oze, dzięki którym mogą dokonać np. instalacji kolektorów słonecznych.

Określ zakres planowanej termomodernizacji

Przy finansowaniu oze możliwe jest uzyskanie bardzo dużej kwoty pożyczki. Należy więc bardzo dobrze oszacować koszty inwestycji w kolektory słoneczne. W tym celu wykonuje się audyt energetyczny ex-ante, który pozwala określić stan energetyczny budynków oraz potencjał, jaki daje termomodernizacja z kolektorami słonecznymi. Audyt zawiera również rekomendacje dotyczące postępowania modernizacyjnego. Ten ważny proces może również uzyskać finansowanie oze. Jeśli posiada się przestarzały kocioł grzewczy, konieczna będzie jego wymiana. Kolektory słoneczne mogą współpracować zarówno z kotłem na pelet, jak i kotłem na gaz.

Kolektory słoneczne zapewniają bardzo dużą oszczędność energii i największą efektywność pracy kotła. Jednym z wymogów uzyskania pożyczki na oze jest zwiększenie efektywności energetycznej o co najmniej 25%, dlatego konieczna jest często nie tylko wymiana kotła, ale również ocieplenie starych budynków, które są go pozbawione, a nie rzadko również wymiana okien i drzwi, co zapewnia ograniczenie mostków termicznych, przez które ciepło ucieka z budynków.

Energooszczędne oświetlenie zwiększy efektywność działania kolektorów

Zanim przystąpi się do instalacji kolektorów na połaci dachowej z pewnością należy zapewnić maksymalną oszczędność przepływu energii elektrycznej. Wymiana oświetlenia na energooszczędne jest jedną z czynności, na którą można uzyskać również finansowanie oze, w postaci pożyczki na oze. Montaż kolektorów słonecznych wiąże się również z oszczędnością energii elektrycznej, co jest niezwykle istotnym aspektem dla firm, niezależnie od ich wielkości, gdyż pozwala zmniejszyć jej koszty i tym samym zwiększyć dochody.

Konieczne jest zaplanowanie położenia kolektorów słonecznych

Odpowiedni projekt pozwoli stwierdzić, jak powinny być rozmieszczone kolektory słoneczne, aby wzajemnie nie zakłócały swojego działania. Nie mogą być zasłonięte przez drzewa ani inne budynki. Ponadto muszą się znaleźć w miejscu, gdzie najsilniej operuje słońce, aby zapewnić największą efektywność działania, szybkie nagrzewanie i przekazywanie ciepła do kotła, a następnie do budynku.

Najlepszym miejscem jest strona południowa. Odpowiednie zaplanowanie inwestycji jest niezbędne. Firmy, które biorą pożyczki na oze, mogą wtedy uzyskać wymaganą oszczędność energetyczną. Zresztą po wykonaniu inwestycji w ramach audytu ex post można obliczyć i potem zweryfikować uśredniony poziom oszczędności. Dzięki odpowiedniej instalacji pożyczka na oze może być w ujęciu długoterminowym opłacalna.

Dla kogo kredyt na oze?

Jeśli nie można uzyskać wymaganych oszczędności energii, pozostaje wzięcie kredytu na oze. W takim przypadku również można bez przeszkód zaplanować instalację kolektorów słonecznych. Kredyt na oze jest udzielany na krótszy okres niż pożyczka termomodernizacyna i kwota jaką można uzyskać również jest znacznie niższa, nawet czterokrotnie, co w pewien sposób może ograniczać możliwości inwestycji termomodernizacyjnej dla większych firm. Niemniej jednak dla średnich przedsiębiorstw, kredyty na oze mogą być dobrą opcją.

Kredyty na oze i pożyczki pozwalają wkroczyć z przedsiębiorstwem do grona tych, które nie tylko oszczędzają na odnawialnych źródłach energii, ale również dbają o środowisko naturalne przez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Na swoim proekologicznym podejściu firma może oprzeć swój marketing. Taką inwestycję warto zaplanować również ze względu na to, że termomodernizacja budynków przedsiębiorstw może być niedługo wymagana. Zatem jest to również inwestycja w przyszłość firmy.

Poprzedni artykułGaraż na każdą kieszeń. Jaki wybrać?
Następny artykułSchody w domu piętrowym – istotne wskazówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj