Zdobycie prawo jazdy to ważny moment, w życiu każdego młodego człowieka. Wymaga wiele pracy, wysiłku i samozaparcia, ale wszystkie trudy związane z kursem, wynagradza upragniony dokument. Każdy świeżo upieczony kierowca chce jak najszybciej wsiąść za kierownicę i w praktyce szlifować zdobyte umiejętności. Ale do tego celu potrzebny jest samochód. Na początek warto zdecydować się na auto używane, które można kupić w dobrej cenie. Gdzie szukać idealnego samochodu? Jakie są możliwości?

Komisy samochodowe

To najpopularniejszy sposób na kupno używanego samochodu. Komisy znajdują się w każdym mieście, oferują samochody przeróżnych marek, z różnych roczników i w różnym stanie technicznym. Auta najczęściej pochodzą z Niemiec i innych krajów europejskich, dlatego nie zawsze można sprowadzić ich historię. Minusem komisów jest to, że cena sprzedawanego auta jest wyższa, niż przy innych formach zakupu, ponieważ musi zarobić i komis i sprzedający. Plusem jest duży wybór modeli oraz możliwości obejrzenia i przetestowania wielu samochodów na miejscu.

Portale aukcyjne i serwisy ogłoszeniowe.

Duże możliwości kupna używanego auta daje internet. To drugą, bardzo popularna forma poszukiwania wymarzonego auta. Niestety wiele serwisów pobiera prowizję, dlatego sprzedający, aby nie stracić, często podnosi cenę. Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z ofert bezpłatnych serwisów ogłoszeniowych, np. Pokato.pl. Serwis oferuje samochody osobowe nowe i używane, w korzystnych cenach. Oferuje auta różnych marek, również te najbardziej popularne, jak Opel, Audi, Skoda. Można znaleźć samochody na wymianę, a także takie, oferowane zupełnie za darmo. Wybór jest bardzo duży, regularnie pojawiają się nowe ogłoszenia. Zaletą serwisu jest duża przejrzystość oraz wygodne, intuicyjne wyszukiwanie. Auta sprzedawane przez osoby prywatne, na portalach ogłoszeniowych, są zazwyczaj w lepszym stanie niż auta z komisu. Większość z nich pochodzi z polskich salonów, była serwisowana na miejscu, dlatego łatwiej można sprawdzić historię wypadkową oraz listę napraw. Można negocjować ceny, co również jest dużą zaletą dla wszystkich kupujących.

Na co zwrócić uwagę, kupując używane auto?

Pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to forma ogłoszenia. Jeżeli auto ma wymienione same zalety, a o żadnych usterkach nie ma mowy, to może wydać się to podejrzane. Kupując używany samochód, trzeba liczyć się z tym, że nie wszystkie elementy będą w idealnym stanie. Oglądając auto, trzeba zwrócić uwagę na wiele elementów, są to m.in.:

 • Stan wizualny auta, stan lakieru i spasowanie blach;
 • Występowanie korozji;
 • Historia samochodu;
 • Stan kierownicy i gałki zmiany biegów;
 • Stan tapicerki, wygląd foteli;
 • Przebieg.

Jeżeli do tej pory nic nie wzbudziło naszego niepokoju, warto wykonać przegląd auta w serwisie samochodowym. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku młodych kierowców, którzy nie mają doświadczenia i nie wiedzą, co trzeba sprawdzić. Mechanicy zajrzą pod maskę i pod spód samochodu, ocenią, czy nie ma:

 • Przedmuchów;
 • Wycieków;
 • Sprawdzą wszystkie naklejki serwisowe, plakietki z wymiany oleju itp.;
 • Ocenią stan poszczególnych elementów eksploatacyjnych, stan zawieszenia oraz układu wydechowego, stan amortyzatorów, elementów zawieszenia, opon, tarcz hamulcowych, klocków;
 • Sprawdzą stan tłumika, rur, plecionek, połączeń, łączników oraz katalizatora;
 • Dokonają kontroli elektroniki.

Jeżeli auto nie ma żadnych znaczących usterek, jest w dobrym stanie jak na swój wiek, warto wykonać ostatnią czynność, czyli jazdę próbną. Potem zostanie już tylko podpisanie umowy i będzie można cieszyć się swoim nowym nabytkiem.

Jak widać, zakup auta to poważna sprawa, trzeba poświęcić temu trochę czasu. Samochód, nawet używany, to duży wydatek, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie warto sprawdzić, czy samochód już na starcie nie będzie wymagał drogich napraw.

Poprzedni artykułChemia profesjonalna dla hoteli – dlaczego jest tak ważna?
Następny artykułCzy warto kupić gramofon?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj