W ostatnich dekadach pojawiło się wiele różnego rodzaju nośników muzyki, lecz mimo wielkiej popularności streamingu, wiele osób wciąż ceni sobie klasyczne rozwiązania i chętnie sięga po płyty winylowe. To zachęca artystów do wypuszczania na rynek choćby niewielkich nakładów winyli, jak jednak się za to zabrać?

Przygotowanie materiału

Do wydania płyty winylowej potrzebna jest nagrana muzyka. Artysta nagrywa swój materiał w studio, po czym poddawany jest on authoringowi, dzięki czemu zapisana muzyka będzie odpowiadać wytycznym w specyfikacji płyt przeznaczonych do tłoczenia. Usługi authoringowe można zlecić w XDiSC – ich zakres ustalany jest indywidualnie, w zależności od rodzaju wydawanej płyty.

Płyta źródłowa powinna być wysokiej jakości, bez żadnych wad i widocznych śladów użytkowania. Należy ją nagrać zgodnie z prędkością odpowiednią dla danego formatu. Akceptowalne systemy plików to ISO9660, ISO/UDF oraz UDF. Dla pewności, warto wysłać dwie płyty źródłowe z tym samym materiałem.

Przygotowanie matrycy

Z płyty źródłowej powstaje matryca, i to na jej bazie tłoczony będzie cały zamówiony przez artystę nakład. W XDiSC stosowane są dwie metody nacinania: DMM oraz Lacquer Acetate. Dzięki technice DMM proces przygotowywania matrycy trwa krócej, ponieważ jest ona robiona od razu na płycie miedzianej, podczas gdy matrycę Acetate pokrywa się jeszcze dodatkową warstwą srebra. Jeśli chodzi o samą jakość dźwięku, to nie ma różnic, ale technika DMM pozwala nagrać do 25 min muzyki, natomiast acetat około 18 min.

Czarna czy kolorowa?

Płyta winylowa nie musi być czarna. Klient ma do wyboru jeszcze inne kolory, wystarczy wybrać pożądany odcień z dostępnego katalogu. W XDiSC tłoczone są także płyty z efektami specjalnymi – każdy krążek jest unikalny, z niepowtarzalnym wzorem, co podnosi ich wartość kolekcjonerską.

Nim powstanie cały nakład, na życzenie klienta wykonywane są testpressy, czyli egzemplarze próbne, pozwalające ocenić jakość dźwięku. Jeśli nagrana płyta nie budzi żadnych zastrzeżeń, tłoczony jest pełny nakład. W XDiSC kontrola jakości odbywa się na każdym etapie produkcji winyli, niezależnie od tego jak duży jest zamówiony nakład, dlatego wszystkie wytłoczone płyty gwarantują taką samą jakość brzmienia.

Konfekcja i dystrybucja

Ostatnim etapem jest pakowanie płyt – wcześniej należy przygotować projekt okładki oraz wybrać materiał opakowań. Po zakończeniu konfekcji, płyty są rozwożone do punktów dystrybucyjnych.

Poprzedni artykułCo to jest ADR?
Następny artykułMłyny bijakowe i ich zastosowanie w produkcji pelletu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj