Rozdzielnia czy rozdzielnica elektryczna służy – jak sama nazwa wskazuje do rozdzielania zasilania elektrycznego. Te montowane w naszych domach skrzynki to nie tylko miejsce, do którego sięgamy, gdy “strzelą korki’, ale także centrum zarządzania wszystkimi obwodami elektrycznymi.

Rodzaje rozdzielni

W starszych domach jednorodzinnych rozdzielnie montowane były we wnękach. Ich charakterystyczną cechą z dzisiejszego punktu widzenia była znacznie skromniejsza budowa. Wynikało to z faktu, że podpiętych było do nich znacznie mniej obwodów. Dziś skrzynki elektryczne, chociaż nie muszą być specjalnie rozbudowane, muszą sprostać znacznie bardziej rozbudowanej instalacji elektrycznej. Więcej jest w domach i mieszkaniach sprzętów na stałe podpiętych do prądu, większe jest również zapotrzebowanie na energię, stąd konieczność zastosowania znacznie bardziej zaawansowanych materiałów chroniących domowników przed porażeniem, a instalację przed przepięciami i przeciążeniami.

W nowym budownictwie wielorodzinnym skrzynki elektryczne zwyczajowo montowane są w holach czy tuż przy wejściu do mieszkania. By zamontować rozdzielnicę, nie potrzeba koniecznie wykonywać wnęki w ścianie – dla rozdzielnic natynkowych wystarczy odpowiednia przestrzeń, do której domownicy będą mieć stały i niczym nieskrępowany dostęp. W przypadku wewnętrznych rozdzielni mamy do czynienia zwykle z transparentnymi drzwiami, które idealnie nadają się do instalacji multimedialnych (w rozdzielniach standardowych drzwiczki zwykle są pełne).

Warunki montażu rozdzielni

W budynkach mieszkalnych, gdzie powietrze jest suche i przez cały rok temperatura nie spada poniżej zera, nie ma potrzeby stosowania rozdzielnic o stopniu ochrony większym niż IP30. Rozdzielnica montowana na zewnątrz budynku czy w pomieszczeniach, gdzie panują nieco inne warunki, np. wilgoć, podwyższona temperatura, ryzyko zalania – konieczny jest wybór takiego rodzaju skrzynki, która maksymalnie ochroni bazowy element instalacji elektrycznej przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. W zależności od tego, w jakim stopniu rozdzielnia będzie narażona na pył i wodę, powinna charakteryzować się stopniem ochrony między IP50 a IP65.

Rozdzielnice mogą być montowane pod i nad tynkiem. Te pierwsze mieszczą się w środku specjalnie do tego przeznaczonego kanału w ścianie, nie wystają ponad tynk, więc są bardziej estetyczne od skrzynek natynkowych. Rozdzielnie natynkowe natomiast posiadają otwory montażowe i są przytwierdzane bezpośrednio do ściany za pomocą śrub. Producenci skrzynek natynkowych starają się, by zachować możliwie najmniej inwazyjne wzornictwo obudowy, wszystko po to, by rozdzielnia nie rzucała się w oczy zaraz po wejściu do mieszkania.

Co znajduje się w środku skrzynki elektrycznej?

Prawo nakazuje, by w mieszkaniach i domach znajdował się przynajmniej jeden wyłącznik różnicowoprądowy oraz wyłączniki nadmiarowoprądowe w liczbie odpowiadającej liczbie obwodów. Ponadto w rozdzielni znajdzie się miejsce na ograniczniki przepięć, które chronią zarówno instalację elektryczną, jak i podpięte do niej szczególnie wrażliwe na zmiany napięcia urządzenia. W skrzynce znaleźć można również rozłączniki izolacyjne do odłączania całego systemu, przekaźniki, programatory oraz lampki sygnalizacyjne.

Wybór odpowiedniej rozdzieli do mieszkania uzależniony będzie od charakteru instalacji, sposobu montażu oraz koniecznej liczby modułów.

 

fot. elektromarketania.pl

Poprzedni artykułJak drukować z telefonu – prosty i szybki sposób
Następny artykułBusem z Niemiec do Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj