Wszelkiego rodzaju druty znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Wszędzie są zaliczane do podstawowych materiałów. Szerokie zastosowania sprawiają, że potrzebne one są w różnych rozmiarach i z odmiennymi właściwościami. Druty półtwarde, czyli materiały powstałe przy pomocy obróbki zwanej ciągnieniem, mają szczególne cechy. Pozwala to na stosowanie ich do wyrobu wszelkich elementów potrzebnych nie tylko w budownictwie.

Na czym polega proces ciągnienia?

Ciągnienie to przeciąganie metalu przez otwór w specjalnie zbudowanej matrycy, która nazywa się ciągadłem. Pozyskane tą techniką wyroby to zazwyczaj elementy konstrukcyjne takie jak druty, pręty czy płaskowniki. Znajdują one zastosowanie w licznych gałęziach przemysłu.

Tak o tym mówi pracownik firmy MetalZbyt sprzedającej produkty stalowe: – Druty półtwarde, czyli ciągnione są wykorzystywane w różnych działach gospodarki. Przede wszystkim w budownictwie, lotnictwie i przemyśle motoryzacyjnym. Produkuje się z nich również gwoździe do szerokiego użytku oraz pręty potrzebne na każdej budowie. Z drutów półtwardych produkuje się również siatki i ogrodzenia.

Ciągnienie materiału przeprowadzane jest po to, aby poprawić jego właściwości. Można to robić na dwa sposoby.

  • Ciągnienie na sucho. Ta metoda stosowana jest w przypadku, gdy chce się otrzymać średnicę drutu poniżej 2 milimetrów. Polega ona na przeciąganiu materiału przez coraz mniejsze otwory. Metal w trakcie tego działania nagrzewa się, przez co konieczne jest chłodzenie zarówno matrycy, jak też drutu.
  • Ciągnienie na mokro. Ta procedura różni się od poprzedniego procesu tylko tym, że zarówno materiał jak też ciągadło zanurzone jest w specjalnej cieczy smarnej.

Parametry drutów powstałych w wyniku ciągnienia

Druty półtwarde, które produkuje się metodą ciągnienia nabierają szczególnych cech i właściwości, przez które możliwe jest aż tak szerokie ich wykorzystanie. Poprzez zmniejszanie średnicy, przede wszystkim staja się bardziej sprężyste, elastyczne i wytrzymałe na rozciąganie. Ostateczny efekt oraz możliwości danego pręta zależą również od samego materiału, z jakiego został on wykonany.

Zalety procesu ciągnienia to przede wszystkim niski koszt samego procesu, który jest powtarzalny i nieskomplikowany. Efektem tych działań jest uzyskanie drutów o szerokim zakresie średnic. To dlatego tego typu drut ma zastosowanie przy produkcji najróżniejszych półproduktów i przedmiotów potrzebnych w życiu codziennym. Druty półtwarde są plastyczne, ale jednocześnie trwałe. Dlatego można z nich wykonywać nawet najbardziej wymyślne konstrukcje.

Poprzedni artykułMasz kredyt denominowany do franka szwajcarskiego? Sprawdź, jakie masz możliwości.
Następny artykułCzym są klimatyzatory kanałowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj