„Spawanie” to słowo używane potocznie do określania pracy wykonywanej przy łączeniu różnych metali. Jednak funkcjonuje również w odniesieniu do innych surowców – coraz popularniej używa się go w przypadku „spawania” plastików. Dlatego pierwotne znaczenie powoli się rozszerza. Gdy chodzi o sam proces spawania metali, do tego celu mogą być wykorzystywane różnego rodzaju urządzenia. Aktualnie dużą popularnością cieszą się spawarki półautomatyczne, zazwyczaj pracujące w technologiach MIG i MAG. Popularne Migomaty mają za główne zadanie stworzenie solidnych, wytrzymałych łączeń pomiędzy dwoma metalowymi elementami. Nie służą zatem do pracy z innymi tworzywami.

Spawarka półautomatyczna i jej zasada działania

Istnieją różne rodzaje spawarek. Dużą popularnością, zarówno w rozwiązaniach profesjonalnych, jak i hobbystycznych cieszą się urządzenia półautomatyczne MIG i MAG. Pozwalają one na szybką i skuteczną pracę. Dodatkowo półautomat do spawania ma z reguły kompaktowe rozmiary i łatwo przemieścić go z miejsca na miejsce. Spawanie MIG, od angielskiego Metal Inert Gas, to metoda o numerze 131, zaś spawanie MAG, od Metal Active Gas, to metoda numer 135. Najważniejsze z elementów, które współpracują w półautomacie do spawania to źródło zasilania (prądu elektrycznego), które jest połączone z półautomatycznym układem sterującym. Kolejnym ważnym elementem jest podajnik drutu, przewód masowy, który łączy przedmiot spawany ze źródłem prądu, oraz oczywiście butla z gazem osłonowym oraz uchwyt doprowadzający zasilanie do drutu.

Praca urządzenia i jego operatora rozpoczyna się od naciśnięcia przycisku na uchwycie. Następnie powinien on być poruszany manualnie w sposób prostopadły i równomierny do wykonywanej spoiny. Szybkość wysuwania się drutu spawalniczego jest uzależniona od wykonywanej pracy i można ją zmieniać. W czasie wykonywania spoiny drut spawalniczy ulega stopieniu w łuku elektrycznym, który stworzony jest pomiędzy spawaną powierzchnią oraz elektrodą topliwą. Długość łuku powinna być utrzymywana na stałym poziomie. Zarówno łuk, jak i stopiony metal są otoczone przez gaz, który nie pozwala na ingerencję powietrza atmosferycznego w spoinę. Krzepnący metal tworzy trwałe i skuteczne połączenie dla dwóch kawałków metalu.

Jakie metale mogą zostać połączone wykorzystując półautomat spawalniczy?

Czy jednak półautomat spawalniczy pozwala na połączenie każdego rodzaju metali? Otóż istnieją metale, których łączenie za pomocą takiego urządzenia jest łatwiejsze. Są to, przede wszystkim:

* stal niskowęglowa, kwasoodporna, a także nierdzewna,
* stopy stali z innymi metalami
* aluminium oraz jego stopy,
* inne metale o niskim poziomie reaktywności.

Ze względu na możliwość wykorzystania do łączenia najbardziej popularnych metali półautomat do spawania stał się popularnym urządzeniem w warsztatach. Sam fakt, że można za jego pomocą połączyć dwa elementy wykonane ze stopów metali sprawia, że praca z nimi staje się łatwiejsza. Co równie ważne spoina wykonywana przy pomocy tego typu urządzenia jest wytrzymała oraz stabilna. Nawet w przypadku małej powierzchni, na której powstaje, miejsce połączenia będzie zachowywało podobne właściwości fizyczne co reszta spawanego elementu. Przed przystąpieniem do prac, przy których wykorzystywana będzie spawarka półautomat warto sprawdzić, jaki rodzaj metalu ma docelowo spawany element.

Półautomat do spawania – gdzie znajdzie zastosowanie?

Ze względu na szeroką możliwość łączenia różnych metali, półautomat spawalniczy stał się wyposażeniem wielu miejsc pracy oraz przydomowych warsztatów. Wszechstronność tych urządzeń sprawiła, że spawarki wykorzystywane są w wielu różnych gałęziach przemysłu. Należy do nich zaliczyć na przykład mechanikę pojazdową i przemysł samochodowy. Przy pomocy spawarek łączone są różne elementy karoserii oraz podwozia samochodu. Inną gałęzią gospodarki, gdzie półautomat spawalniczy jest często używany, jest branża budowlana. Elementy konstrukcji stalowych są łączone za pomocą spoiny właśnie przy użyciu spawarki. Również przemysł stoczniowy opiera się o skuteczną pracę spawarek półautomatycznych. Dobrze wykonane spoiny są szczelne, a łączenia wykonane z metalu nie podlegają szybkiej korozji.

Czy spawarka półautomat może być wykorzystywana przez hobbystów do sporadycznej pracy?

Z powodu łatwej obsługi spawarki półautomatyczne są również używane przez hobbystów i domowych majsterkowiczów. Przydają się nie tylko do tworzenia metalowych rzeźb czy ozdób ogrodniczych, ale również do wykonywania drobnych napraw. Jeśli ma się wiedzę na temat obsługi tego typu urządzenia z pewnością jest to przydatna maszyna, która powinna znaleźć się w garażu czy warsztacie. W przypadku braku odpowiedniego przeszkolenia warto zdobyć niezbędną wiedzę, która może przydać się w przyszłości. Szczególnie że półautomat do spawania nie jest urządzeniem, którego sterowanie i obsługa jest szczególnie trudna i uciążliwa. Z pewnością umiejętność obsługi przyda się zarówno w doraźnych naprawach, jak i różnych hobbystycznych zajęciach.

Możliwości regulacyjne parametrów jakimi charakteryzuje się półautomat spawalniczy

Spawarka półautomat to urządzenie o prostej obsłudze. Jednak w zależności od potrzeb poziom jego zautomatyzowania może się różnić od siebie. Przede wszystkim wykorzystywany w osłonie gaz może być różny w zależności od docelowo spawanych materiałów. W wielu przypadkach urządzenie ma regulowane natężenie spawania czy średnicę używanego drutu spawalniczego. Oczywiście urządzenia profesjonalne są bardziej rozbudowane od tych przeznaczonych do domowego warsztatu.

Poprzedni artykułWybieramy wycieraczki do samochodu – czym warto się kierować?
Następny artykułJak wybrać odpowiedni projekt domu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj