Żyroskop to urządzenie, które służy do pomiaru położenia kątowego. Jest używane w smartfonach, nawigacji, a nawet samolotach i statkach. Co warto o nim wiedzieć?
Co to jest żyroskop?
Żyroskop to urządzenie, z którym mamy do czynienia na co dzień, nie zdając sobie często z tego sprawy. W tego typu czujnik są wyposażone m.in. nasze telefony, które dzięki żyroskopom działają bezawaryjnie i prawidłowo. Urządzenie stworzył Jean Foucault w drugiej połowie XIX wieku. Żyroskop umożliwia precyzyjne określenie położenia urządzenia i jest wykorzystywany przede wszystkim w grach, szczególnie w przypadku technologii VR. Nowoczesne urządzenia funkcjonują w taki sposób, że zapewniają użytkownikom wrażenie wirtualnej rzeczywistości. Jest to możliwe m.in. dzięki żyroskopom, które analizują położenie urządzenia w przestrzeni. Obecność żyroskopu obserwujemy również w przypadku zmiany ułożenia fotografii z pozycji pionowej na poziomą. Żyroskop zamontowany w telefonach czy też urządzeniach do gier składają się z bardzo małych płytek, które wraz ze zmianą wysokości i ciśnienia pozostają pod wpływem wibracji. Zmiana położenia żyroskopu w trakcie zabawy z okularami wirtualnej rzeczywistości lub oglądania filmów na smartfonie przekazuje do niej informację, wywołując w ten sposób odpowiedni efekt. Żyroskop jest również odpowiedzialny za stabilizację obrazu w kamerze. Dzięki niemu nawet niewielkie ruchy są poddane korekcie, dlatego w trakcie kręcenia filmu obraz jest nie tylko bardziej stabilny, ale również ostry.
Żyroskopy w technologii MEMS. Jak działają?
Technologia, w której stworzono nowoczesne żyroskopy, nosi nazwę MEMS. Niewielki rozmiar urządzenia oraz satysfakcjonująca dokładność pomiaru to główne zalety tego żyroskopu. Jest stosowany nie tylko do smartfonów i kontrolerów gier, ale również zegarków. Można je również wykorzystać w urządzeniach, które pracują w trudnych warunkach środowiskowych. Rozwój żyroskopów przyczynił się do tego, że stosuje się je coraz większej temperaturze. Są odporniejsze nie tylko na temperaturę, ale również na wibracje. Żyroskopy wykorzystują działanie efektu Coriolisa. Powstawanie tej siły jest możliwe dzięki ruchom drgającym spowodowanym przez poruszającą się masę. Jest ona przymocowana do ramki, która w trakcie drgań masy zostaje przesunięta. To z kolei sprawia, że zmienia się pojemność kondensatora grzebieniowego. Siła powstająca wskutek działania efektu Coriolisa powoduje przesunięcie okładek kondensatora, co wymaga zastosowania filtrów, wzmacniaczy i innych układów elektronicznych, które mają zminimalizować wpływ na dokładność drgań obudowy czy temperatury. Nowoczesne żyroskopy MEMS są przystosowane do pracy nie tylko w wysokiej temperaturze, ale również przy dużych wstrząsach. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w górnictwie naftowo-gazowym i innych elektronicznych układach, gdzie zastępują magnetometry służące niegdyś do kontrolowania prędkości ostrzy wiertniczych.