Jak prawidłowo korzystać z przydomowej oczyszczalni ścieków?

Instalacja służąca do odprowadzania ścieków to konieczność w przypadku wszystkich budynków, również mieszkalnych. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest tu podłączenie do sieci kanalizacyjnej, jednak nie zawsze jest to możliwe. W takiej sytuacji do wyboru mamy dwie opcje: tradycyjne szambo lub nowoczesną, przydomową oczyszczalnię ścieków. Druga metoda cieszy się coraz większą popularnością. Co warto o niej wiedzieć?

Jak działa domowa oczyszczalnia ścieków?

Zanim przejdziemy do omówienia podstawowych zasad eksploatacji przydomowych oczyszczalni ścieków, warto najpierw bliżej przyjrzeć się samej tej technologii. Zadaniem przydomowej oczyszczalni jest neutralizacja nieczystości odprowadzanych z gospodarstwa domowego, co odbywa się na drodze naturalnie zachodzących w osadniku gnilnym procesów biologicznych, które prowadzą do rozkładu ścieków. Tak oczyszczona ciecz może zostać bezpiecznie odprowadzona do gruntu za pośrednictwem układu rozsączania. Aby jednak możliwe było sprawne przetransportowanie ścieków z gospodarstwa do oczyszczalni, niekiedy zwłaszcza w przypadku trudnych warunków terenowych – konieczne może okazać się zastosowanie pompowni składającej się z wytrzymałego zbiornika, pompy z rozdrabniaczem i dodatkowej armatury. Przepompownia to również skuteczny sposób na odprowadzenie już oczyszczonej cieczy do systemu drenażowego.

Jak korzystać z przydomowej oczyszczalni ścieków?

Jak już wspomniano, w przydomowej oczyszczalni ścieków zachodzi naturalny proces gnilny prowadzący do rozkładu nieczystości, przy czym niektóre frakcje stałe nie zostają całkowicie rozłożone. Z tego powodu konieczne jest okresowe czyszczenie instalacji i usuwanie pozostałych zanieczyszczeń gromadzących się w osadniku. Opróżnianie tego zbiornika powinno odbywać się nie rzadziej niż raz na 3 lata, a najlepiej raz do roku. Częściej, bo raz na kilka miesięcy, należy czyścić filtry, natomiast nawet raz na miesiąc zaleca się stosowanie specjalnych biopreparatów zawierających kultury bakterii wspomagające procesy gnilne.

„Trzeba też pamiętać o niezwykle istotnej kwestii dotyczącej eksploatacji zarówno przydomowej oczyszczalni, jak i przepompowni ścieków. – Zaznacza przedstawiciel firmy Inwap, która specjalizuje się w produkcji przepompowni. – Chodzi tu mianowicie o nieumieszczanie w kanalizacji wszelkich przedmiotów, które po pierwsze mogą zaburzyć pracę pomp, a po drugie trudno się rozkładają. Dotyczy to artykułów tekstylnych, podpasek, prezerwatyw, elementów szklanych i innych tego typu przedmiotów”.

Właściwie eksploatowany przydomowy system odprowadzania i oczyszczania ścieków będzie działał bezawaryjnie i niemal bezobsługowo.

Poprzedni artykułUrządzanie nowego mieszkania. O czym warto pamiętać?
Następny artykułJak ogrzać dom? Sprawdź, dlaczego warto zainteresować się gazem płynnym w zbiornikach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj