Umowy deweloperskie to bardzo ważne dokumenty, które podpisuje się przed uzyskaniem prawa własności do domu lub lokalu mieszkalnego. Wyróżnia się kilka rodzajów umów: rezerwacyjna, deweloperska, przedwstępna – najpopularniejszą z nich, jest umowa deweloperska. Umowy te powinny zawierać szczegółowe informacje o przedsięwzięciu, a także zawartych pomiędzy obiema stronami (deweloperem a nabywcą) ustaleniach dotyczących domu lub mieszkania. Z poniższego artykułu dowiesz się, co zawierają poszczególne umowy i na co warto zwrócić uwagę przy ich podpisywaniu.

Podpisywana na miesiąc – umowa rezerwacyjna

Pierwszą ze wspomnianych na początku umów, jest umowa rezerwacyjna (wstępna). Jest to dokument, dzięki któremu możesz zarezerwować dany lokal do momentu podjęcia ostatecznej decyzji o jego zakupie lub do czasu sprawdzenia zdolności kredytowej. Najczęściej zawiera się ją na okres jednego miesiąca.

Umowa rezerwacyjna nie musi mieć formy aktu notarialnego. Może za to być podpisywana w formie pisemnej lub zawierana nawet przez Internet (np. e-mail). Przy podpisywaniu tego rodzaju umowy pamiętaj o tym, aby sprawdzić zawarte w niej warunki rezygnacji z zakupu mieszkania. To bardzo ważne, ponieważ niekiedy mogą się w niej znaleźć takie klauzule, jak: kary umowne i zadatki. Pierwsza z klauzul nakazuje uiszczenie konkretnej kwoty deweloperowi w razie naruszenia postanowień umowy. Druga natomiast dotyczy przepadku wpłaconego zadatku na rzecz dewelopera – w tym wypadku możesz się jednak ubiegać o to, by zadatek zamienić na zwrotną zaliczkę.

Najpopularniejsza – umowa deweloperska

Kolejną, a zarazem jedną z najpopularniejszych umów podpisywanych przy zakupie domu lub mieszkania, jest umowa deweloperska. Jest to dokument, który drobiazgowo reguluje rozdział szósty ustawy z 16 września 2011 roku („Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego”).

Umowa ta zawierana jest pomiędzy deweloperem a nabywcą jeszcze przed tym, jak nieruchomość uzyska status samodzielnego obiektu. Przed jej podpisaniem upewnij się, czy zawiera wszystkie niezbędne elementy i informacje – powinny być one sporządzone zgodnie z prawem i dokładnie sprawdzone, najlepiej przez prawnika.

Umowa deweloperska powinna przede wszystkim zawierać:

  • dane dewelopera i nabywcy, czyli obu stron transakcji,
  • miejsce oraz datę sporządzenia umowy,
  • terminy rozpoczęcia i zakończenia przedsięwzięcia,
  • planowany termin przeniesienia prawa własności na nabywcę,
  • szczegółowe informacje o działce,
  • informacje o infrastrukturze sąsiedzkiej, a także usytuowaniu nieruchomości w obrębie działki,
  • szczegółowe informacje o mieszkaniu lub domu: parametry techniczne, powierzchnia, układ pomieszczeń, standard prac wykończeniowych,
  • informacje o karach i odsetkach, odstąpieniu od umowy i inne.

W przypadku umowy deweloperskiej warto szczegółowo sprawdzić poprawność wszystkich zapisów i ustaleń zawieranych pomiędzy dwiema stronami. W tym aspekcie niezwykle przydatna może być pomoc prawnika od nieruchomości.

Dotycząca istniejących nieruchomości – umowa przedwstępna

Ostatnią z prezentowanych dzisiaj umów, jest umowa przedwstępna, która dotyczy istniejących nieruchomości, czyli zrealizowanych już przedsięwzięć. Ten rodzaj umowy warto sporządzić w formie aktu notarialnego, jednak możne mieć ona również formę pisemną. Na jej podstawie deweloper zobowiązuje się sprzedać mieszkanie lub dom za konkretną (wskazaną) kwotę.

Z umowy przedwstępnej skorzystasz, gdy dopiero co ubiegasz się o kredyt i nie w stanie podpisać jeszcze umowy sprzedaży od razu.

Te oraz jeszcze kilka innych umów obowiązuje w świetle prawa w branży nieruchomości. Nie bój się więc pytać o nie inwestora – ma on obowiązek, aby udzielić Ci odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania. Jeżeli nie będzie w stanie na któreś odpowiedzieć, może to oznaczać, że nie jest on nazbyt wiarygodny. W takim wypadku warto, abyś zwrócił się po pomoc do prawnika – najlepiej do takiego, który na co dzień zajmuje się sprawami nieruchomości.

Poprzedni artykułPraca w Polsce. Gdzie i jak szukać pracy tymczasowej?
Następny artykułCzy powiększony zbiornik paliwa to dobre rozwiązanie dla dostawców mebli?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj