Najbardziej dochodowe pieczarkarnie nigdy nie stoją w miejscu – inwestują w profesjonalne wyposażenie, które długoterminowo pozwala zbierać więcej pieczarek, obniżyć koszty zbioru i robić to efektywniej bez konieczności ciągłego serwisowania sprzętu, aby w konsekwencji zarabiać więcej i oszczędzać swój czas.

W tym artykule postaramy się więc odpowiedzieć na pytanie: jakie elementy wyposażenia pieczarkarni są niezbędne, aby była ona nie tylko nowoczesnym, ale przede wszystkim rentownym przedsięwzięciem.

Wózki do zbioru pieczarek

Dobrze dobrane wózki do zbioru pieczarek bezapelacyjnie podnoszą wydajność zbioru. Dlatego najlepiej inwestować w wózki jak najbardziej ergonomiczne, które podnoszą efektywność i przyspieszają zbiór, poprzez odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne (np. automatyzacja ruchu platformy wózka czy rozwiązania ułatwiające zbiór z dolnej półki regału). W konsekwencji zbieramy więcej, przy niższych kosztach zatrudnienia (w tej samej jednostce czasu możemy zebrać więcej, przy niższej ilości zatrudnionych osób) – co jest kluczowe dla prowadzenia tego biznesu. Wybierając wysokiej jakości wózek, gwarantujesz także wysokie bezpieczeństwo swoim pracownikom, jednocześnie podwyższając prędkość zbioru.

Lampy do pieczarkarni

Trzeba zaznaczyć, że nie każde lampy nadają się do stosowania w pieczarkarniach, w których przewiduje się formę dezynfekcji w postaci parowania komór, gdyż nie zachowują warunku szczelności (IP68). Wymagane jest w tym przypadku zastosowanie lampy wyższej jakości, która będzie przez lata pracowała bezawaryjnie i niezawodnie, a my nie będziemy tracić czasu na jej ciągłe serwisowanie i wyeliminujemy koszt zakupu kolejnych lamp. W konsekwencji, stawiając raz na lampy wysokiej jakości – na przestrzeni lat oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale i czas.

Regały do pieczarkarni

W tej kwestii uwzględnić należy dwa najważniejsze aspekty: wymiary (w zależności od wielkości uprawy) oraz materiał z jakiego zostały wykonane. Stawiając na regały wykonane na wymiar z aluminium, kupujemy je co do zasady raz, na całą żywotność naszej pieczarkarni. Aluminium nie koroduje, dlatego też takie regały mają praktycznie nieograniczony czas użytkowania. Konieczność wymiany możemy spowodować jedynie samodzielne, poprzez mechaniczne uszkodzenie, a biorąc pod uwagę ich wysoką wytrzymałość, jest to bardzo trudne. Odpowiednio dobrane regały do pieczarkarni wykonane z aluminium odbijają światło, co wpływa na lepsze rozproszenie światła w komorach uprawowych co podwyższa jakość / ergonomię szybkość zbioru.

Maty pod podłoże

Maty pod podłoże służą do wciągania podłoża na półki regałów i wyciągania po zużyciu, czyli wyrzucania po skończonym cyklu uprawowym wynoszącym 4-5 tygodni. Dobre jakościowo maty pod podłoże zachowują odpowiednie właściwości przez nawet 15 lat, gdyż materiał jest wysoce wytrzymały, zapewnia właściwy przepływ powietrza, nie wyciąga się oraz nie zwęża nadmiernie, jak i nie uszkadza podczas normalnej eksploatacji. Konieczność wymiany raz na 15 lat, to bardzo długi okres żywotności, w porównaniu z tanimi matami, które musimy wymieniać nawet raz na rok.

Wagi do pieczarek

W tym wypadku również warto postawić na trwałość – zarówno pod kątem mechanicznym, jak i elektroniki, w którą wyposażona jest każda waga. Waga z niższej półki cenowej posłuży nam pół roku do roku. Już za nieco większą kwotę otrzymamy dwa lata gwarancji producenckiej, co gwarantuje nam płynną i bezproblemową eksploatację w długim okresie czasu.

Możemy także wybrać wagi bez konieczności ładowania, to jest wagi na baterie, które należy wymieniać jedynie raz na kilka miesięcy (co 1000-1500 h). Mimo wyższej ceny jednostkowej wagi (w porównaniu do wag tanich niskiej jakości), oszczędzamy w tym przypadku na energii elektrycznej oraz czasie pracy pracownika (eliminujemy możliwość uszkodzenia ładowarki czy jej przewodu / wtyczki), który nie musi włączać do swoich obowiązków konieczności ładowania wagi. Zyskujemy także przenośne i ekonomiczne urządzenie.

Sterowanie klimatem pieczarkarni

Sterowanie klimatem pieczarkarni średniej i wyższej jakości zapewniają wyższe plony oraz jednorodność zbioru, kontrolę nad wszystkimi etapami wzrostu pieczarek, a także mniejszą awaryjność systemu, łatwość obsługi i bezpieczeństwo. W tym przypadku różnica w koszcie zakupu zwraca się bardzo szybko, bowiem najlepsze systemy to oszczędność na wentylacji, ogrzewaniu i chłodzeniu, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości grzyba.

Noże do zbierania pieczarek

Koszt zakupu noży do pieczarek to wydatek rzędu kilku do kilkunastu złotych. Nie są to więc ani wysokie koszty, ani duże różnice. Z kolei żywotność tych drugich, jest kilkukrotnie wyższa. Te najlepszej jakości zapewniają, bardzo długą pracę bez potencjalnego uszkodzenia – ostrza noża się nie tępią tak szybko, a rękojeści wytrzymują dłuższy czas eksploatacji.

System nawadniania (podlewanie pieczarek)

Stosując zautomatyzowany system podpółkowy, oszczędzamy siłę roboczą, zapewniając zoptymalizowane podlewanie przez cały okres uprawy grzyba. System nawadniania podpółkowy jest sterowany przez sterownik i komputer, bez konieczności ingerencji człowieka. W tych w pełni zaawansowanych, posiadamy dostęp zdalny do sterowania, bezpośrednio z ekranu swojego smartfona czy iPada. To must have nowocześnie wyposażonej pieczarkarni. Co równie ważne, zautomatyzowany system podpółkowy gwarantuje bardziej precyzyjne nawodnienie, odpowiednią ilość wody na metr kwadratowy oraz jednorodność plonu. Mimo wyższych początkowych kosztów (w porównaniu do tradycyjnego systemu tzw. drzewka, które jest ręcznie prowadzone przez operatora) w perspektywie czasu okazuje się dużo bardziej opłacalny i zwraca się już po około 1-2 latach, a po tym okresie już tylko zarabia.

Pokrycie tuneli

Jakość materiałów, którymi pokrywamy tunele, ma znaczący wpływ na jego żywotność. Pokrycia najwyższej jakości wytrzymują z powodzeniem 10-15 lat i dłużej oraz nie występują w nich przenikania, nie uszkadzają się poprzez warunki atmosferyczne, nie występuje w nich zjawisko powstawanie dziur i dalej funkcjonują z powodzeniem.

Prowadzenie pieczarkarni to bez dwóch zdań biznes wymagający. Nie możemy pozwolić sobie w tym przypadku na pochopne i niedbałe działania. Tylko inwestycja w dobrej jakości wyposażenie do pieczarkarni pozwoli długoterminowo zarabiać więcej, dzięki odpowiednio wysokim plonom, niższym kosztom produkcji i zbioru oraz bardziej efektywnej działalności pieczarkarni.

Dobry jakościowo sprzęt powinien pochodzić od sprawdzonego dostawcy. Kompleksowe, nowoczesne, w pełni profesjonalne, wysokiej jakości oraz spełniające wszelkie normy techniczne wyposażenie pieczarkarni można znaleźć w ofercie firmy GROWTIME. Dzięki wieloletniej obecności na rynku i doświadczeniu, GROWTIME wie, jak obniżyć koszty stałe, w nowopowstających oraz modernizowanych pieczarkarniach, które generowane są każdego dnia.

Poprzedni artykułJak urządzić drewniany domek letniskowy?
Następny artykułJak kupić używany skuter?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj