Wymienniki ciepła płaszczowo rurowe to urządzenia, które służą do procesu wymiany ciepła następującego pomiędzy dwoma mediami. Skonstruowane są z płaszcza, w którym zamieszczono pęk rur.
Firmy specjalizujące się w ich dostawach muszą zwracać uwagę na odpowiednie wymogi konstrukcyjne i technologiczne, które zostały określone w przepisach TEMA. Wymienniki ciepła płaszczowo rurowe stosowane są w przemyśle rafineryjnym, petrochemicznym, chemicznym, ciepłownictwie oraz gazownictwie.
Odmiany konstrukcyjne wymienników płaszczowo rurowych
Oferowane na rynku wymienniki ciepła płaszczowo rurowe dotyczą pełnego zakresu odmian konstrukcyjnych, które występują w ramach układu jedno- lub wielodrogowym. Urządzenia te zawierające wewnątrz pęk rur mogą przyjmować kształt spiralny, wówczas nazywane są jako wymienniki JAD, S oraz H. Kolejne mogą mieć połączenia proste, czyli tak jak w przypadku typów B, T oraz P. Medium, które oddaje ciepło przesyła je za pośrednictwem wężownicy. Z kolei te, które przyjmuje ogrzaną materię, odbiera je w płaszczu.
Wymienniki ciepła płaszczowo rurowe wykonuje się najczęściej ze stali nierdzewnej, co sprawia, że praktycznie wykluczone jest prawdopodobieństwo wycieku. Ponadto zwiększona jest odporność na korozję. Wspomniane typy wymienników za sprawą wielu typów budowy oraz mnogości rozmiarów na rynku znajdują zastosowania w wielu branżach przemysłowych oraz w instalacjach grzewczych. To jedne z najbardziej wszechstronny i niezawodnych rozwiązań. Precyzyjne dobranie materiałów oraz typu konstrukcji pozwala na spełnienie wielu aspektów ekonomicznych.
Optymalny stosunek do jakości oraz konserwacja wymienników rurowych
Rozwiązania standardowe pozwalają na zachowanie określonego stosunku ceny do jakości. Z kolei niestandardowe projekty umożliwiają poprawne funkcjonowanie w trudniejszych procesach występujących w branżach naftowych, gazowych, morskich, energetycznych, chłodniczych i wielu innych. To eksperckie rozwiązania w kontekście wymiany ciepła. Jednak nie należy zapominać, że należy odpowiednio dbać o wymienniki rurowe. Czyszczenie ich tylko i wyłącznie w sposób systematyczny pozwoli na odpowiednie funkcjonowanie całego urządzenia. Stąd też na polskim rynku można skorzystać z usług firm, które oferują konsultacje i doradztwo techniczne w kwestii wymienników ciepła.
Specjaliści tego rodzaju przeprowadzają liczne obliczenia procesowe, zarówno termiczne, jak i przepływowe. Ponadto ich usługi dotyczą także szacunków mechanicznych – wytrzymałościowych części ciśnieniowych. Każda podjęta czynność zostaje zawarte w dokumentacji technicznej, koncesyjnej bądź też warsztatowej. Korzystanie z usług ekip serwisowych wymienników ciepła płaszczowo rurowych to niepowtarzalna okazja na systematyczny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Możliwa jest także dostawa części zamiennych, nadzór nad montażem wymienników i ich prawidłowe uruchomienie. Każda z podanych czynności może odbyć się w siedzibie klienta, w zależności od stopnia trudności.