Wycieraczki do samochodu mogą wydawać się prostym i niezbyt istotnym elementem wyposażenia auta. Mamy przecież do czynienia jedynie z kawałkiem gumy oraz metalowym lub plastikowym ramieniem. Niestety, od funkcjonalności niepozornych wycieraczek zależy bezpieczeństwo nas oraz innych uczestników ruchu. Dbajmy więc o to, by były w idealnym stanie.

Rodzaje wycieraczek

Kluczowe znaczenie ma ich wymiana. Zakłada się, że powinna odbywać się co najmniej raz do roku, niemniej jednak, jeśli są wykorzystywane intensywnie, ponieważ jeździmy sporo, wymiany warto dokonać już po 6 miesiącach. Z pozoru nie wydaje się to być niczym trudnym – oferta wycieraczek jest przecież spora. Często jednak nie wiemy, na co tak naprawdę zwrócić uwagę podczas ich poszukiwania. Czas to zmienić!

Obecnie na sklepowych półkach możemy znaleźć trzy rodzaje wycieraczek. Pierwszym z nich są wycieraczki tradycyjne, w których gumowe pióro dociskane jest do szyby przez metalowe ramię. Ich zaletą jest niska cena. Warto jednak mieć świadomość, że nacisk pióra jest dość słaby, przez co średnio radzą sobie ze zbieraniem wody w przypadku bardzo silnego deszczu. Nie posiadają również aerodynamicznego kształtu.

Drugi rodzaj to wycieraczki płaskie, w których ramię i pióro są zintegrowane. Doskonale radzą sobie ze ściąganiem wody, a przy tym mają opływowy kształt. Są również bardzo elastyczne, co jest ich dodatkowym atutem.

Istnieją również hybrydowe wycieraczki do samochodu, które łączą w sobie nowoczesną budowę z tradycyjnym mocowaniem. Są polecane szczególnie osobom, które posiadają nieco starszy samochód, ale jednocześnie chcą cieszyć się optymalną widocznością w czasie deszczu.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Nie da się ukryć, że rodzaj wycieraczek nie gwarantuje ich cichej i efektywnej pracy. Liczy się również to, z jakich materiałów zostało wyprodukowane pióro. Faktem jest, że zarówno w najtańszych, jak i najdroższych modelach, jest ono gumowe. Różnią się jednak rodzajami domieszek, które mogą poprawić właściwości pióra i sprawić, że będzie ono trwalsze.

Najlepiej stawiać na wycieraczki do samochodu, których pióra wykonane są z gumy silikonowo-grafitowej, z domieszką polimeru. Są to zazwyczaj oryginalne produkty producentów aut oraz zamienniki, które stworzone zostały przez czołowe i znane marki. Ich cena jest zwykle wyższa, niemniej jednak otrzymujemy za nią wycieraczki trwalsze oraz skuteczniejsze w działaniu.

Pamiętajmy również o tym, by wycieraczki do samochodu były odpowiedniego rozmiaru. Informacje na ten temat znajdziemy w książkach serwisowych oraz na stronach w sieci. Możemy również zabrać ze sobą stare wycieraczki, by dobrać te o identycznych wymiarach.

Podsumowując, choć na rynku znajdziemy obecnie wycieraczki w wielu różnych wariantach i cenach, nie wszystkie będą w stanie zapewnić nam odpowiednie zbieranie wody oraz dostatecznie długą żywotność. Dlatego kupując wycieraczki do samochodu nie warto oszczędzać i wybierać najtańszej dostępnej w supermarkecie opcji. Często bowiem takie produkty to niepotrzebnie wydane pieniądze, ponieważ szybko i tak musimy dokonać zakupu kolejnej pary. Warto więc stawiać na sprawdzone marki.

Poprzedni artykułOświetlenie sceny – na co zwrócić uwagę?
Następny artykułJak działa spawarka półautomat i kiedy się ją stosuje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj