Śmierć bliskiej osoby to trudne doświadczenie, okupione smutkiem i przygnębieniem, a pogodzenie się z myślą utraty w wielu przypadkach zajmuje bardzo dużo czasu. Niestety, czasami rzeczywistość zmusza rodzinę do szybkiego zajęcia się sprawami bardziej przyziemnymi, a mianowicie związanymi z mieszkaniem, w którym doszło do zgonu. Sprzątanie po zmarłych polega przede wszystkim na zdezynfekowaniu wszystkich pomieszczeń, jednak w bardzo trudnych przypadkach, konieczne może być wykonanie dodatkowych czynności. Jak dokładnie przebiega cały proces?

Podstawowe informacje na temat sprzątania po zmarłych

Konieczność przywrócenia mieszkania do stanu używalności może wiązać się np. z chęcią sprzedaży nieruchomości. Zdarza się także, że zgodnie z wolą zmarłego ma zostać przekazane konkretnej osobie, która będzie chciała w nim zamieszkać. Niestety, zanim będzie można bezpiecznie korzystać z pomieszczeń, konieczna jest dezynfekcja. Dlaczego jest to takie ważne? Sprzątanie po zmarłych polega na pozbyciu się wszystkich substancji zagrażających zdrowiu człowieka. W wielu przypadkach, w pokojach mogą znajdować się resztki materiału biologicznego, który jest wyjątkowo niebezpieczny. Dezynfekcja pozwoli usunąć nie tylko wszelkie drobnoustroje, ale także nieprzyjemne zapachy.

W jaki sposób odbywa się sprzątanie?

Czynności, które wykonują osoby zajmujące się sprzątaniem po zmarłych są bezpośrednio związane z tym w jakim stanie jest mieszkanie. Wykorzystywane metody są dopasowywane do stopnia skażenia wnętrza. Zazwyczaj przeprowadza się ozonowanie, które pozwala usunąć wszelkie bakterie, wirusy i inne drobnoustroje, a przy tym nieprzyjemne zapachy.

Co jeśli poziom skażenia jest bardzo wysoki? W takiej sytuacji najczęściej konieczne jest wykonanie generalnego remontu. Jeśli materiał biologiczny zmarłego w postaci odchodów, krwi lub moczu głęboko wniknął w podłogę, niezbędne będzie nie tylko użycie silnych środków chemicznych, ale również jej demontaż. Czasami trzeba także skuwać tynki.

Dezynfekcja znacząco różni się w zależności od tego jakie były okoliczności śmierci. Warto pamiętać, że tego typu czynności pod żadnym pozorem nie powinno przeprowadzać się samodzielnie, gdyż istnieje duże ryzyko zagrożenia zdrowia. Co więcej, zwykłe środki chemiczne nie będą skuteczne, w związku z czym nie uda się przywrócić pełnej czystości mikrobiologicznej. Sprzątanie po zmarłych warto zlecić profesjonalnej firmie, która dysponuje nie tylko odpowiednim sprzętem i preparatami, ale również dużym doświadczeniem.

Poprzedni artykułJak ozonowanie wpływa na zdrowie?
Następny artykułPoliamid – właściwości i zastosowanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj