Transport i procesy logistyczne to skomplikowane zagadnienia, w których zakres wchodzi nie tylko sam przewóz ładunków między dwoma punktami. Aby całość zachodziła sprawnie, należy zadbać jeszcze o załadunek, rozładunek, szereg kwestii prawnych oraz o wiele innych niuansów. W tym artykule skupiamy się jednak jedynie na samym przewozie.

Transport krajowy i międzynarodowy

Jak powszechnie wiadomo, transport w tych dwóch przypadkach, może odbywać się przy wykorzystaniu różnych środków transportu. Niekiedy wystarczy jeden taki środek, żeby przewieźć ładunek. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy do przeprowadzenia procesu wymagany jest np. tylko transport promowy. Coraz częściej można spotkać się jednak z transportem kombinowanym, określanym również jako transport intermodalny. W jego zakres wchodzi transport:

1. kolejowy;
2. drogowy;
3. lotniczy;
4. morski.

O typie intermodalnym można mówić, gdy używa się więcej niż jednej gałęzi transportu. Wiele firm działających w branży, m.in. Grupa Transportowa, oferuje przewóz m.in. dwoma różnymi środkami transportu. Przeważnie firmy transportowe łączą użycie pojazdów samochodowych z koleją, ale takie kombinacje i złożoność połączeń może być dowolna.

Jakie jeszcze rodzaje transportu można wyróżnić?

Podział może zachodzić według różnych kryteriów. I tak biorąc pod uwagę formę własności przewoźnika, możemy wyróżnić transport spółdzielczy, państwowy i prywatny. Podział można przeprowadzić też według sposobu organizacji. W transporcie regularnym mamy do czynienia ze stałymi kursami, z kolei w transporcie nieregularnym trudno mówić o sprecyzowanym grafiku. Nierzadko w dyskursie poświęconym temu zagadnieniu, nacisk kładzie się na transportowane dobra. W ten sposób da się wyodrębnić np. transport chłodniczy, specjalistyczny, ponadgabarytowy czy transport ADR (obejmujący produkty niebezpieczne i toksyczne).

Wybór typu transportu to jedna z podstawowych decyzji, które należy podjąć, planując proces logistyczny. Od niego zależy m.in. jak szybko ładunek dotrze do celu i czy będzie podczas podróży w pełni bezpieczny.

Poprzedni artykułW jakim celu pasteryzuje się mleko?
Następny artykułZalety samochodów dostawczych marki Iveco

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj