Regały to urządzenia o wielopoziomowej, przestrzennej budowie, które przeznaczone są do składowania zapasów na ich elementach konstrukcyjnych – tak właśnie powinna brzmieć definicja regałów, choć potocznie często regały nazywamy meblami składającymi się z otwartych półek. W różnego rodzaju magazynach, składach, na firmowych zapleczach wykorzystywane są przede wszystkim stałe, czyli statyczne regały, którym to właśnie przyjrzymy się w naszym artykule.
Stalowe regały wtykowe i śrubowe
Pod lupę postanowiliśmy wziąć kilka przykładów regałów o bardzo uniwersalnym zastosowaniu – opowiadają nam o nich przedstawiciele Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych „RODŁO” Spółka z o.o. z Bytomia, które ma w swojej ofercie między innymi fachowe wyposażenie magazynów. Pierwszy rodzaj regałów to regały wtykowe, które produkowane są ze specjalnie ocynkowanej blachy stalowej (opcjonalnie malowane), z półkami powstającymi z płyty wiórowej. Charakteryzuje je prosty montaż bez użycia śrub – regały powstają bez użycia specjalistycznych narzędzi. Jak sugeruje nazwa, montaż regałów odbywa się poprzez wetknięcie półek. Poprzeczki regałów są wyposażone w liczne otwory, przez co półki ustawiamy zgodnie z potrzebami, dopasowując je np. do wysokości skrzynek magazynowych, w których przechowywać będziemy nasze zasoby. Podobnie jest z półkami w regałach śrubowych, których konstrukcja wykonana jest z blachy stalowej malowanej proszkowo. Regały magazynowe śrubowe łatwo można łączyć w systemy szeregowe. Kupujemy je w zestawach, które składają się z kątowników, półek, śrub montażowych, nóżek z tworzywa zapobiegających porysowaniu podłogi – oczywiście z jasną instrukcją samodzielnego montażu. Podobnie kompletowane są zestawy regałów wtykowych.
Regały plastikowe z polipropylenu oraz PCV
Omawiane regały śrubowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w sklepach, hurtowniach, magazynach, archiwach, bibliotekach, urzędach, warsztatach, garażach – podobne zastosowanie mają również regały wtykowe. Regały magazynowe przydają się również w halach produkcyjnych oraz różnego rodzaju pomieszczeniach użytkowych, piwnicach, czy spiżarniach. W miejscach, gdzie regały powinny być odporne na wilgoć oraz łatwe w czyszczeniu, sprawdzą się solidne regały magazynowe plastikowe. Nigdy nie skorodują, a przy tym z łatwością można je umyć przy pomocy zwykłych środków czystości. Funkcjonalne, lekkie i estetyczne regały magazynowe z tworzywa sztucznego to świetne rozwiązanie na przykład do domowej spiżarni. Na koniec dodajmy przy tym, że regały z tworzywa sztucznego, którym się przyglądamy, przenoszą naprawdę spore obciążenia – to aż 120 kg dla jednej półki, przy czym waga regału składającego się z czterech półek to jedynie 12 kg. Brzmi zachęcająco, prawda?