Hodowla trzody chlewnej jest coraz mniej chętnie wybierana przez polskich rolników jako główna gałąź działalności. Głównym czynnikiem, który zniechęcił właścicieli gospodarstw rolnych do tego rodzaju produkcji był i jest nadal afrykański pomór świń. Według Inspekcji Weterynaryjnej, w tym roku w Polsce wykryto 45 ognisk tej choroby i aż 1676 przypadków wirusa u dzików. Ale nie tylko ASF jest problemem polskich hodowców.

Głównym czynnikiem, który zniechęcił właścicieli gospodarstw rolnych do tego rodzaju produkcji był i jest nadal afrykański pomór świń. Według Inspekcji Weterynaryjnej, w tym roku w Polsce wykryto 45 ognisk tej choroby i aż 1676 przypadków wirusa u dzików. Ale nie tylko ASF jest problemem polskich hodowców. Ponadto także:

  • niepewność cen żywca, których wahania i częste zmiany mają znaczący wpływ na decyzje rolników o rezygnacji z tego rodzaju działalności. Mają one bowiem wpływ na opłacalność hodowli. Ponadto sytuacja w rolnictwie wymusza skoncentrowanie się na dużej produkcji a mali rolnicy, których w Polsce jest większość są bez szans w starciu z gigantami, którzy mogą pozwolić sobie na sprzedaż żywca w po niższych cenach;
  • trudności w uzyskaniu pozwoleń na rozbudowę chlewni oraz częste protesty sąsiadów i mieszkańców miejscowości w których miały by powstać większych rozmiarów chlewnie;
  • duże rozdrobnienie hodowli – w Polsce brak jest chęci do łączenia gospodarstw czy to w obrębie rodziny, czy sąsiadów i tworzenia swego rodzaju spółek rolniczych. W gospodarstwie średnio znajdują się 64 sztuki zwierząt.

Wyżej wspomniane problemy spowodowały znaczny spadek produkcji wieprzowiny w Polsce w ciągu ostatnich lat.

Mimo to nadal są rolnicy decydujący się na taki rodzaj produkcji. Gdzie szukają oni romanizacji o swoim rynku i tym jaka jest aktualnie cena żywca? W dzisiejszych czasach podstawowym źródłem informacji, co wydaje się oczywiste, jest internet. Portale rolnicze oferują stały dostęp zarówno do informacji o samych cenach jak i zmianach na rynku żywca, wieści o nowościach z rynku pasz czy lekarstw dla trzody chlewnej. Ponadto poza tego rodzaju informacjami są kopalnią ogólnej wiedzy o rynku rolniczym. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „ceny żywca” , by otrzymać bardzo wiele wyników i móc do woli wybierać w interesujących portalach z branży rolniczej i dzięki temu być na bieżąco z cenami żywca, a także innymi informacjami.

Mimo łatwego dostępu do informacji z rynku i branży hodowlanej, tak jak wspomnieliśmy na wstępie, niewielu polskich rolników decyduje się obecnie na skierowanie swoich podstawowych wysiłków ku hodowli trzody chlewnej. Ciekawostką jest jednak to, że znajdują się rolnicy wybierający do hodowli rasy rodzime, objęte programem ochrony zasobów genetycznych. Są one bowiem przystosowane do lokalnych warunków środowiskowych i odporne na stres. Dobrze sprawdzą się też w gospodarstwach ekologicznych. Ponadto ich mięso znajduje się w kręgu zainteresowań smakoszy i ma wśród nich bardzo wysokie notowania.

Nie brakuje też w ostatnim czasie głosów, że mimo wszelkich problemów trawiących od lat hodowców trzody chlewnej jej opłacalność powoli zaczyna wzrastać. Wszystko to powoduje, że hodowcy muszą stale obserwować dynamiczną sytuację na rynku i być na bieżąco ze stale pojawiającymi się nowinkami. Warto być otwartym na nowości i nie zrażać się niepowodzeniami.

Poprzedni artykuł4 powody, dla których warto studiować MBA
Następny artykułCentrum handlowe jako miejsce na własny biznes

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj