Większość z nas na co dzień ma styczność z komputerem. Mało tego – wielu z nas spędza przed ekranem co najmniej osiem godzin w pracy. Długotrwałe siedzenie przy komputerze może przynieść szkodliwe dla zdrowia skutki, warto zatem zadbać o optymalne warunki pracy.
Zapewnienie pracownikowi odpowiednich warunków do pracy – w tym właściwego oświetlenia – to jeden z obowiązków pracodawcy. Oczywiście pracownik też powinien o tym myśleć. O czym należy pamiętać przede wszystkim?
Przepisy BHP
Według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 1.12.1998 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, oświetlenie powinno zapewniać pracownikowi komfort pracy wzrokowej. Oznacza to, że zadbać należy nie tylko o natężenie oświetlenia, ale też o jego ustawienie oraz ograniczenie olśnienia bezpośrednio od opraw oświetleniowych, okien, przezroczystych ścian i od ekranu monitora.
Polskie normy natężenia oświetlenia w przypadku stanowiska do pracy z komputerem wynoszą 500 lx – tak powinien być oświetlony blat biurka. Natomiast natężenie jego bezpośredniego otoczenia może wynosić 300 lx, czyli być o klasę niższe.
Jak to wygląda w praktyce?
Powszechnie wiadomo, że najkorzystniejszym rodzajem oświetlenia jest światło naturalne – to przy nim nasz wzrok działa najlepiej, a jego brak może źle wpływać na samopoczucie, koncentrację i wydajność pracy. Nie zawsze jednak jest ono odpowiednie – w pochmurne dni może być go zbyt mało, za to w słoneczne – zbyt dużo. Wpływ nadmiernego nasłonecznienia można ograniczyć, ustawiając monitor we właściwy sposób. Powinien stać on bokiem do kona. Warto też ustawić go tak, by ręka niedominująca znajdowała się od strony okna – w ten sposób pracownik nie będzie rzucać cienia na biurko i utrudniać sobie pracy. Te same reguły obowiązują przy oświetleniu sztucznym – odpowiednio ustawiając monitor, unikamy odblasków, które mogłyby wpływać niekorzystnie na komfort pracy, np. zmuszając pracownika do nienaturalnego ustawienia ciała.
Dbałość o szczegóły
Niekiedy konieczne jest doświetlenie niektórych powierzchni stanowiska pracy. W takich sytuacjach można wykorzystać lampy oświetlenia miejscowego. Taką lampkę również należy ustawić we właściwy sposób – tak, by nie świeciła prosto w oczy i nie powodowała olśnienia.
Podczas kupowania lampek biurkowych trzeba pamiętać o jednej ważnej kwestii – źródle światła. Tradycyjne żarówki mogą przyczynić się do zbytniego nagrzewania niektórych części stanowiska pracy, nie należy zatem ich stosować, a zamiast tego postawić na rozwiązania energooszczędne. Bardzo dobrym rozwiązaniem są lampki biurkowe LED, które nie wytwarzają dużo ciepła i są wydajne.
Jak dobrać odpowiednią lampkę na biurko?
Powinno się zwracać uwagę nie tylko na natężenie światła, mobilność takiej lampy, jej cenę, a także moc (zwykle zawiera się w przedziale 40–100 W). Najekonomiczniejsza będzie lampka biurkowa LED, która produkuje więcej światła przy mniejszym zużyciu energii. Jest to bardzo popularne obecnie rozwiązanie. Tego typu produkty można znaleźć w ofercie wielu firm internetowych i sklepów stacjonarnych, choćby Leroy Merlin.
Właściwe oświetlenie to jeden z warunków komfortowej i wydajnej pracy. Dlatego warto upewnić się, czy stanowiska pracy w twojej firmie spełniają opisane wyżej wytyczne.