Podświetlane półki – jak zrobić je samodzielnie?

Podświetlane półki prezentują się niezwykle efektownie. Aby mogły dawać określony kolor światła konieczne jest wybranie odpowiedniej taśmy led. Wykonanie podświetlenia led nie jest trudne i niezależnie od materiału, szła czy drewna można je wykonać samodzielnie.

W przypadku tego pierwszego stosuje się również tzw. klipsy led. Jeśli chcesz wykonać podświetlenie półki samodzielnie, oto kilka praktycznych rad.

Zaopatrz się w niezbędne akcesoria

Do wykonania podświetlenia led, niezależnie czy będzie ono wykonane w kuchni nad blatem, pod szafką kuchenną, czy też na półce w gabinecie konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie akcesoria. Należą do nich, poza taśmą led, profil led, a także taśma izolacyjna, przewody i zasilacz.

Mogą być również potrzebne nożyczki. Oczywiście w zależności od pomieszczenia trzeba wybrać odpowiednią taśmę led. W przypadku łazienki i kuchni musi ona odznaczać się wodoodpornością, ze względu na warunki podwyższonej wilgotności.

Przytnij taśmę na odpowiednią długość i umieść w profilu led, a następnie przykręć do półki

Taśma led jest wykonana z miedzianych drucików z diodami led i można ją przycinać w wyznaczonych miejscach, przed przystąpieniem do instalacji. Niezbędny jest tu również profil aluminiowy w którym zostanie umieszczona taśma. Powinien być ok. 1-2 mm szerszy od taśmy, aby z łatwością można było ją zamontować.

Oczywiście odpowiednio szerokie profile led pozwalają na zamontowanie kilku taśm, co da efekt lepszego oświetlenia, niczym w dekoracyjnych witrynach w sklepach jubilerskich. Oczywiście taśmy led różnią się między sobą również mocą, co ma rzecz jasna największy wpływ na intensywność podświetlenia.

Po przycięciu taśmy led przyklejamy ją na taśmie dwustronnej do profilu. Profil umieszczamy w miejscu, gdzie chcemy aby znajdowało się oświetlenie. Przykręcamy go do półki za pomocą wkrętów. Aby uzyskać lepszy efekt można zamówić wyfrezowanie półki na odpowiednią szerokość u stolarza.

Należy nadmienić, że na taśmie led co kilka cm znajdują się styki, do których przylutowuje się przewody zasilacza. Po jego podłączeniu do instalacji możemy cieszyć się pięknie podświetloną półką.

Oświetlenie led półki szklanej – efekt ekskluzywnej witryny

Można również podświetlić półki w witrynie. Do oświetlenia półek szklanych stosuje się także specjalne klipsy led. Są one bardzo wygodne i łatwe w użyciu. Wystarczy nałożyć klips z diodami led na tylną część półki. Następnie w plecach mebli wyciąć niewielki otwór przez który można przełożyć przewód z wtyczką podłączaną do rozdzielacza z zasilaczem.

Oczywiście półkę szklaną można podświetlić również używając standardowej taśmy led z profilem aluminiowym. O ile w przypadku półek drewnianych istotne jest frezowanie, o tyle w przypadku szkła jego wyszlifowanie. Jeśli szklarz wyszlifuje jedynie krawędzie, to światło będzie rozpraszać się wokół krawędzi, gdzie znajdują się ledy.

Jeśli z kolei zdecydujesz się na zmatowienie całej powierzchni szkła w ten sposób można uzyskać podświetlenie całej półki, a nie tylko jej krawędzi, co prezentuje się niezwykle efektownie.

A może designerski efekt?

Jeśli masz odrobinę czasu możesz również zastosować podświetlenie półki w meblach żarówkami led. Wystarczy, że zastosujesz kable do lamp z oprawami w oplocie metalowym. Duże dekoracyjne żarówki nadają się tutaj najlepiej. Wystarczy wyciąć odpowiednie otwory w półce i przeprowadzić przez nią przewody.

Potem wystarczy już tylko wkręcić żarówki i podłączyć całość do instalacji. Taka półka będzie doskonałym dodatkiem do mieszkania w stylu industrialnym. Wpisuje się w surowość takiego wnętrza, którą można ocieplić wybierając dekoracyjne żarówki led o ciepłej barwie światła. Będzie to świetna dekoracja postarzanej półki na książki czy dekoracyjne drobiazgi.

Samodzielne wykonanie podświetlanych półek wcale nie musi być trudne. Zwłaszcza jeśli do dyspozycji mamy taśmę led. Dzięki dużemu wyborowi kolorów, spośród podstawowych barw: białej, niebieskiej, zielonej czy też żółtej można dopasować podświetlenie do całej aranżacji pomieszczenia. Wprowadza ono nutę nowoczesności nawet do tradycyjnie urządzonego wnętrza, a także podkreśla linię mebli, takich jak wiszące półki, czy komody i witryny.

Poprzedni artykułCzujniki zbliżeniowe – czym są i do czego służą?
Następny artykułAwaria przecinarki. Jak sobie poradzić bez przestoju w firmie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj