Kuchnie dziś to wyjątkowe wnętrza, projektowane z gustem, łączącym w sobie funkcjonalność i estetykę. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej domowej kuchni jest urządzenie, na którym przygotowujemy potrawy. Do niedawna były to wolnostojące kuchenki, a dziś popularność zyskują płyty, montowane bezpośrednio na blatach. Rynek oferuje kilka rozwiązań w tym zakresie, a jednymi z nich są płyty indukcyjne oraz gazowe. Który model wybrać?

Instalacja

Przy wyborze rodzaju płyty weźcie pod uwagę przede wszystkim instalację, jaka doprowadzona jest do waszego mieszkania. Jeśli kupiliście własne lokum w nowoczesnym budownictwie, jest bardzo prawdopodobne, że budynku nie podłączono do sieci gazowej. To dziś niemal norma, której podłoże stanowią warunki bezpieczeństwa. W takiej sytuacji pozostaje wam wersja elektryczna kuchenki, której zakup możecie sfinansować z pożyczki przez Internet.

Warto wspomnieć, iż nowoczesne płyty indukcyjne nie wymagają podłączenia do tak zwanej siły, czyli trzeciej fazy. Wystarczy standardowa instalacja elektryczna, aby płyta prawidłowo działała. Nie musicie zatem inwestować dodatkowych pieniędzy, aby przystosować mieszkanie do korzystania z płyty indukcyjnej.

Bezpieczeństwo

Kolejnym elementem, który powinniście wziąć pod uwagę przy wyborze płyty, jest bezpieczeństwo jej użytkowania. Płyta gazowa, jak jej wersja stacjonarna, wykorzystuje płomień do podgrzewania potraw. Stanowi więc potencjalne zagrożenie poparzeniem. Inaczej jest w przypadku wersji indukcyjnych, w których nie występuje ogień, a energia niezbędna do gotowania pochodzi z cewek wytwarzających szybkozmienne pole magnetyczne.

Płyta elektryczna szybko także ulega wystudzeniu, umożliwiając jej wyczyszczenie. Ma to niebagatelne znaczenie, jeśli mieszkacie z dziećmi, które często próbują pomagać rodzicom podczas przygotowywania posiłków. W tej wersji nie ma także obawy, że podmuch wiatru zgasi płomień, co może spowodować nagromadzenie się gazu w pomieszczeniu.

Cena

Częstym argumentem, przemawiającym za wyborem konkretnego rozwiązania, jest jego cena. I tu warto podkreślić, że minęły czasy, kiedy płyta indukcyjna kosztowała krocie i była kilkukrotnie droższa od wersji gazowej. Dziś koszty się wyrównały, a płytę elektryczną można kupić w budżecie zbliżonym do płyty gazowej. Kluczową rolę odgrywa jednak inny element, a mianowicie wyposażenie.

Płyty gazowe współpracują z każdym rodzajem naczyń. Gorzej jest z indukcją, która wymaga zupełnie innych garnków. Zapewne znacie symbole, jakie pojawiają się na rondelkach czy patelniach, wskazując, do jakiego rodzaju kuchenki są przeznaczone. Niestety modele dedykowane płytom indukcyjnym kosztują znacznie więcej niż tradycyjne garnki. Korzystając z pożyczki przez Internet, możecie zakupić specjalne adaptery, które umożliwią wykorzystanie posiadanych garnków, bez konieczności ich wymiany na wersje przystosowane do indukcji.

Wybór pomiędzy płytą indukcyjną a gazową nie jest oczywisty. Model powinniście dopasować do własnych potrzeb oraz instalacji, jaka doprowadzona jest do mieszkania. Ze względów bezpieczeństwa lepszym rozwiązaniem będzie płyta indukcyjna, której zakup możecie sfinansować z pożyczki przez Internet. Gotowanie na modelach elektrycznych minimalizuje ryzyko poparzenia, co nabiera szczególnego znaczenia, gdy mieszkają z wami dzieci.

Poprzedni artykułMetaloplastyka jest przyszłością!
Następny artykułToczenie kontra frezowanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj