Obecnie palety to najpopularniejsze rozwiązanie w kwestii transportu, jak również magazynowania ciężkich towarów wielkogabarytowych. Przewozem oraz składowaniem palet zajmują się głównie profesjonalne firmy świadczące usługi na zasadzie outsourcingu. Kiedy konieczne jest wykorzystanie palet oraz w jaki sposób transportuje się przesyłki paletowe?
Kiedy paleta jest niezbędna?
W niektórych sytuacjach brak jest jakichkolwiek sensownych alternatyw dla palet. Dzieje się tak w przypadku przedmiotów o dużej wadze, które wymagają wytrzymałej podpory, odpornej nawet na bardzo duży nacisk. O jakiej wadze mowa? Firmy kurierskie za przeznaczone do transportu na paletach uznają towary, których waga przekracza 31 kilogramów. Niemniej jednak istnieje również wiele nieformalnych zasad jeśli chodzi o przesłanki do użycia palet, a każda firma narzuca je samodzielnie. Jeżeli natomiast chodzi o firmy logistyczne, które oferują przechowywanie oraz transport palet, wybór tego rozwiązania jest bardzo częsty nawet wtedy, gdy zlecenie dotyczy lekkich i niewielkich towarów. Dlaczego tak się dzieje?
Firmy logistyczne starają się optymalizować swoje działania, zarówno jeśli chodzi o koszty, jak i czas potrzebny na realizację zlecenia. Dlatego właśnie powszechnie wykorzystuje się palety, które pozwalają zaoszczędzić jedno i drugie. Rzecz w tym, iż często bardziej opłacalne okazuje się zapakowanie kilku, a nawet kilkunastu niewielkich paczek na paletę niż transportowanie ich oddzielnie. Oszczędność czasu polega głównie na tym, iż dzięki transportowi palet można za jednym razem przewieźć większą ilość ładunków. Wykorzystanie palet pozwala zmniejszyć liczbę kursów, niezbędnych do wykonania w celu przetransportowania całego towaru. Bez wątpienia przekłada się to również na korzyść finansową. Ponadto palety pozwalają skondensować przesyłkę. Zapakowane na nią niewielkie paczki zajmują mniej miejsca, niż gdyby były załadowane oddzielnie.
Prawidłowo przeprowadzony transport palet
Ażeby transport palet okazał się sukcesem, należy przeprowadzić go w prawidłowy sposób. Podstawą jest zabezpieczenie towaru poprzez odpowiednie przymocowanie paczki do palety. Kolejną kwestią jest owinięcie towaru folią zabezpieczającą, która zapobiegnie jego przemoczeniu, przemarznięciu czy też nadmiernemu nagrzaniu. Często stosuje się również zabezpieczenie rogów ładunku, jak również ich krawędzi, poprzez wykorzystanie nakładek styropianowych. Należy również pamiętać o odpowiednim oznaczeniu ładunków o szczególnej wrażliwości. Mowa tutaj o produktach szklanych czy porcelanowych, które wymagają wyjątkowo starannego zabezpieczenia, aby uniknąć uszkodzenia towaru podczas transportu.
Magazynowanie towarów – czemu palety?
Jak wspomniano, palety wykorzystuje się nie tylko do transportu, ale również, a może przede wszystkim, do magazynowania. Dlaczego jest to tak popularne rozwiązanie w magazynach? Palety są po prostu wygodne, gdyż pozwalają zaoszczędzić wiele miejsca. Ponadto, są one niezwykle uniwersalne, ze względu na możliwość przechowywania rozmaitego rodzaju produktów. Nie można również zapominać o tym, iż palety niezwykle prosto transportuje się wewnątrz magazynu, przy użyciu dowolnego typu wózka widłowego.