Każdy występ na scenie wymaga dobrego oświetlenia i nieważne, czy to koncert z masą efektów specjalnych, czy skromne przemówienie jednej osoby. Światło podkreśla rangę i charakter wydarzenia. Jak je przygotować, by spełniło swoją rolę?

Oświetlenie częścią widowiska

Światło tworzy klimat i podkreśla to, co właśnie dzieje się na scenie. Jest niezbędną częścią każdego widowiska scenicznego i pełni w nim tak samo ważną rolę jak scenografia, kostiumy czy dźwięk. Za pomocą światła można sterować emocjami, zupełnie tak jak muzyką, i zarazem akcentować najważniejsze momenty przedstawienia bądź odczytu.

Są też efekty świetlne jak lasery i stroboskopy, dzięki którym impreza sceniczna jeszcze bardziej zyskuje na atrakcyjności. Nie można jednak zapominać o najważniejszej funkcji oświetlenia, czyli eksponowaniu osób bądź przedmiotów, które w danej chwili powinny koncentrować uwagę publiczności.

Poza funkcją dekoracyjną, oświetlenie pełnić może również rolę maskującą – jeśli obiekt jest trochę zaniedbany i bardzo skromnie urządzony, wszelkie takie niedostatki da się umiejętnie schować.

Jak fachowo oświetlić scenę?

Ilość detali, o których trzeba pamiętać, jest tak duża, że bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy raczej nie uda się odpowiednio dobrze przygotować oprawy świetlnej. Najlepszą opcją jest wynajęcie firmy, jak BVS Show Lighting, która zajmie się organizacją oświetlenia dowolnego wydarzenia scenicznego.

Firma przygotowuje projekt, uwzględniając oczekiwania swojego klienta. Dostarcza także profesjonalny sprzęt i zajmuje się jego montażem. Część oświetlenia estradowego jest sterowana inteligentnie – lampy są połączone w jeden system, którym zarządza realizator światła, dzięki czemu wybrane efekty świetlne pojawiają się w precyzyjnie określonych momentach, tworząc efektowne widowisko.

Jakie oświetlenie sprawdza się na scenie?

Oświetlenie estradowe składa się z różnych elementów – do wyboru są między innymi reflektory, lampy led, lasery, światła dekoracyjne, stroboskopy, ruchome głowy, szperacze. Wybór sprzętu zależy od wielkości sceny oraz charakteru przedstawienia – światło nie powinno być ani za słabe, ani zbyt intensywne. Uważać należy też na nadmiar efektów specjalnych, bo chociaż robią one wielkie wrażenie, to nie na każdą imprezę pasują albo po prostu swoim rozmachem przyćmią główne wydarzenie.

Poprzedni artykułJak zautomatyzować pracę w firmie kurierskiej? Deliveo!
Następny artykułWybieramy wycieraczki do samochodu – czym warto się kierować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj