W sytuacjach kryzysowych, takich jak pożar, najważniejszym aspektem jest udostępnienie ludziom drogi ucieczki z budynku. Oświetlenie ewakuacyjne jest więc elementem, który w istotny sposób wpływa na bezpieczeństwo i umożliwia ochronę życia poszkodowanych osób. Czym są systemy oświetlenia ewakuacyjnego i w jakich miejscach muszą się one znaleźć?

Czym jest oświetlenie ewakuacyjne?

Oświetlenie ewakuacyjne definiuje się jako tę część oświetlenia awaryjnego, która jest przewidziana w celu umożliwienia bezpiecznego wyjścia w przypadku awarii normalnego zasilania. Istnieją trzy główne cele oświetlenia ewakuacyjnego:

  1. oświetlenie drogi ewakuacyjnej;
  2. oświetlenie obszaru otwartego;
  3. oświetlenie obszaru zadań wysokiego ryzyka.

Sprowadza się to do tego, że systemy oświetlenia ewakuacyjnego są konieczne w takich miejscach jak korytarze, klatki schodowe, a także w obszarach, w których nie ma dostępu do światła słonecznego (piwnice, garaże, zamknięte laboratoria itd.). Oświetlenie awaryjne musi także wskazywać lokalizację sprzętu przeciwpożarowego i wyposażenia bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne, gdy do otwarcia drzwi potrzebne są specjalne klucze lub narzędzia.

Więcej informacji na temat oświetlenia ewakuacyjnego i innych systemów wpływających na bezpieczeństwo w budynkach można przeczytać na stronie https://www.promattop.pl/pl-pl/biuro-projektowo-inzynierskie/projektowanie.

W jakich budynkach oświetlenie ewakuacyjne jest niezbędne?

Oświetlenie drogi ewakuacyjnej może być postrzegane jako podstawowy wymóg zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego we wszystkich pomieszczeniach niemieszkalnych, komercyjnych i w miejscach publicznych, niezależnie od poziomu ich wykorzystania.

Duże budynki publiczne, takie jak centra handlowe, muzea i sale wystawowe, przyciągają znaczną liczbę odwiedzających, którzy nie będą zaznajomieni z układem pomieszczeń. Może się zatem zdarzyć, że ewakuacja awaryjna zostanie wywołana przez dźwięk alarmu pożarowego. Oświetlenie ewakuacyjne jest istotne w takich sytuacjach, aby pomóc w identyfikacji dróg ucieczki bez wywoływania paniki i chaosu.

Poprzedni artykułJak bezpiecznie kupić mieszkanie?
Następny artykułZawory kulowe – co warto o nich wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj