Odkurzacze przeciwwybuchowe, nazywane również antywybuchowymi są szczególnie przydatne w zakładach produkcyjnych wykazujących się podwyższonym ryzykiem wybuchu i zapłonu. Jednak nie wszystkie dostępne na rynku modele sprawdzają się w równym stopniu. Niektóre z nich znajdują zastosowanie wyłącznie w specyficznych sytuacjach. Warto dowiedzieć się o tym przed podjęciem decyzji o zakupie.

Odkurzacze przemysłowe ATEX – co to oznacza?

Najprostszym rozróżnieniem pomiędzy modelami jest oznaczenie ATEX/EX (fr. atmosphères explosibles, czyli strefę wybuchową). Wyróżnia się 6 obszarów w tym zakresie:

1) Strefa 0 – odkurzacze przemysłowe ATEX mogą pracować w strefach z gazem, mgłą czy parą, która występuje stale, często lub przez długi okres.

2) Strefa 1 – tutaj gazy, pary i mgły mogą czasem wystąpić podczas normalnego działania.

3) Strefa 2 – łatwopalne gazy, pary i mgły nie pojawiają się podczas normalnego funkcjonowania, choć istnieje szansa pojawienia się ich na krótki okres.

4) Strefa 20 – odkurzacze przemysłowe EX mogą pracować w przestrzeni z obłokiem palnego pyłu w powietrzu, który występuje stale, często lub przez długi okres.

5) Strefa 21 – czyli miejsca stosunkowo rzadkiego występowania obłoku palnego pyłu w powietrzu podczas normalnej eksploatacji.

6) Strefa 22 – przestrzeń, w której nie występuje bądź występuje jedynie krótkotrwale obłok palnego pyłu.

Na tej podstawie wybiera się odpowiedni model do danego miejsca. To pierwsza cecha, na jaką powinno się zwrócić uwagę przy wyborze.

Odkurzacze przemysłowe EX na powierzchnię oraz do kopalni

Drugim istotnym aspektem opisującym pracę urządzenia jest jego przeznaczenie. Odkurzacze przemysłowe antywybuchowe dzielą się na te, które mogą pracować pod powierzchnią (przede wszystkim w kopalniach) oraz na powierzchni (np. w zakładach przemysłowych). Jest to ważne, ponieważ stężenie i rodzaj gazów czy pyłów różni się w zależności od miejsca zastosowania.

Odkurzacze przemysłowe antywybuchowe do stref pyłowych i gazowych

Producenci oferują jeszcze rozróżnienie pomiędzy odkurzaczami. Mowa o modelach przystosowanych do funkcjonowania w strefach zagrożonych wybuchem z powodu obecności pyłu lub gazu. Odkurzacze przemysłowe mogą więc być wykorzystane w strefach 2-22 z pyłem, a inne w strefach 1-21 z gazami w atmosferze. Oczywiście istnieją też urządzenia, które sprawdzą się niezależnie od utrzymującego się w powietrzu czynnika wybuchowego.

Świadomy wybór odkurzacza przemysłowego

Na sam koniec warto przypomnieć, że na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia swoim pracownikom bezpieczeństwa. Dlatego należy dobrze przemyśleć zakup konkretnego produktu. Zaznajomienie się ze wszystkimi parametrami odkurzaczy przemysłowych EX jest dobrym początkiem.

Jeśli nie rozwieje to jednak wszystkich wątpliwości, lepiej skontaktować się ze specjalistami w tej dziedzinie. Profesjonalny dystrybutor bądź producent odkurzaczy przemysłowych antywybuchowych odpowie na pytania i pomoże w znalezieniu modelu, który spełni wszelkie wymagania.

Poprzedni artykułSpółka komandytowa – jak przebiega likwidacja?
Następny artykułZadbaj o swoje ciało kompleksowo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj