Obróbka CNC (Computerized Numerical Control) jest automatyczną metodą skrawania materiałów, która polega na komputerowym sterowaniu urządzeniami numerycznymi. Przy takiej obróbce pracownik nie musi na przykład ręcznie obracać kółek i korb jak w przypadku obsługi konwencjonalnych urządzeń typu tokarka, czy frezarka. Jakie elementy najczęściej obrabia się metodą CNC i dlaczego ta metoda staje się coraz popularniejsza?

Obróbka CNC drobnych elementów

Obróbkę CNC wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji drobnych elementów metalowych (głównie stalowych). Te elementy można w pewnym sensie porównać do elementów typu C, do których zaliczamy elementy złączne, np. śruby, śrubki, podkładki, nakrętki i podobne części. Mówi się o nich, że to elementy nie najważniejsze, ale niezbędne do wytworzenia konkretnych produktów — od prostych narzędzi i przedmiotów użytku codziennego po zaawansowane maszyny, urządzenia, pojazdy itd.

Co przemawia za obróbką CNC?

Metoda obróbki CNC pozwala na wytwarzanie produktów według bardzo ściśle określonych wymagań. W związku z tym, że urządzeniami numerycznymi steruje się komputerowo, obróbka CNC zapewnia precyzyjną geometrię i wysoką jakość. Elementy wytwarzane metodą CNC charakteryzuje niesamowita powtarzalność, możliwość zachowania dokładnie odwzorowanych detali i niewielkiej chropowatości. Produkty wytwarzane metodą CNC cechuje wysoka dokładność kształtowo-wymiarowa. Możliwa jest na przykład produkcja drobnych elementów z bardzo dokładnie wywierconymi otworami, co można porównać do zegarmistrzowskiej precyzji.

Inne metody produkcji metalowych elementów

Nie przy wszystkich elementach doskonała precyzja jest kluczowym kryterium przy wyborze metody produkcji. Jak mówią nam przedstawiciele i fachowcy Grupy Bufab z siedzibą w Gdańsku, do produkcji niektórych elementów metalowych stosuje się zupełnie inne metody. Dokonując szybkiego przeglądu specjalnych elementów firmy naszych fachowców, widzimy na przykład części formowane na zimno, części odlewane, części tłoczone i gięte. Metoda produkcji wybierana jest w zależności od zapotrzebowania. Produkcja musi być po prostu opłacalna. Nie zawsze potrzebna jest mistrzowska precyzja. Można to zaobserwować, przeglądając katalogi części typu C, części obrabianych metodą CNC, katalogi różnych metalowych elementów. Inaczej prezentują się detale do zaawansowanych narzędzi i urządzeń, a inaczej detale (gabarytowo znacznie większe) wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym.

Poprzedni artykułJak odpowiednio wyregulować instalację LPG?
Następny artykułNoże krążkowe dla profesjonalistów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj