Kapitalny remont łazienki, mimo iż na ogół nie jest to szczególnie duże pomieszczenie, okazuje się nie lada wyzwaniem dla wielu fachowców. Dlaczego?
Na to oraz wiele innych pytań dotyczących remontów łazienek postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Jeśli więc planujesz „nową” łazienkę, koniecznie sprawdź, na co się przygotować.
Warszawa, jak każde większe miasto w Polsce jest dynamicznym rynkiem, na którym każda firma remontowa zabiegają o klienta. Wydawać by się mogło, że na takim rynku nie trudno będzie znaleźć rzetelną firmę remontową, która podejmie się i terminowo wykona zaplanowany remont łazienki. Tymczasem firm, które rzeczywiście wykonują kompleksowe remonty łazienek i toalet jest stosunkowo niewiele. Dlaczego?
Dwa w jednym
O ile odmalowanie ścian, czy położenie paneli podłogowych nie nastręcza fachowcom specjalnych trudności, o tyle glazura i terakota wymagają wprawnej ręki i niemałego doświadczenia – zwłaszcza, kiedy ściany okazują się nie tak idealnie proste jakbyśmy sobie tego życzyli. Dodatkowym problemem podczas remontu łazienki okazuje się instalacja wodno-kanalizacyjna. Bardzo często firmy remontowe, które kładą glazurę nie specjalizują się w wymianach lub przeróbkach instalacyjnych, w związku z czym kapitalny remont łazienki wymaga zaangażowania co najmniej dwóch ekip remontowych. To z kolei znajduje odzwierciedlenie w „długości” oraz koszcie remontu. Dlatego planując „nową” łazienkę warto dokonać gruntownego researchu rynku i poszukać firmy, która wyremontuje pomieszczenie od A do Z.
Remont łazienki od A do Z – co obejmuje?
Zanim zwrócimy się do firmy remontowej z zapytaniem o zakres oferowanych usług postarajmy się określić zakres prac do wykonania w naszej łazience. Może on obejmować:
- demontaż zastanych sanitariatów (wanna, kabina prysznicowa z brodzikiem, umywalka, WC),
- usunięcie zastanej glazury lub lamperii,
- modernizację lub przeróbki zastanej instalacji wodno-kanalizacyjnej,
- modernizację lub przeróbki zastanej instalacji elektrycznej,
- modernizację lub przeróbki instalacji grzewczej i wentylacji,
- podwieszenie sufitu lub wykonanie innej konstrukcji lekkiej z płyt karton-gips,
- malowanie ścian/sufitu,
- położenie nowej glazury na ścianach i podłodze,
- instalację sanitariatów,
- biały montaż w zakresie instalacji elektrycznej.
Możemy się również zdecydować na mniej inwazyjny remont. Wówczas będzie nam potrzebna firma remontowa, która:
- przemaluje glazurę specjalną farbą do kafelek,
- wymieni/uzupełni stare fugi,
- nałoży nową glazurę na starą (Nie poleca się takiego rozwiązania, ale ze względów praktycznych niektórzy inwestorzy decydują się na podwójną warstwę glazury np. na posadzce, gdyż pozwala to uniknąć nieprzyjemnego skuwania kafelek).
Ciekawym rozwiązaniem, które może się sprawdzić w łazience lub toalecie są specjalne gładzie na kafelki, dzięki czemu możemy uzyskać efekt gładkich „gołych” ścian bez skuwania glazury. Niestety kładzenie gładzi na kafelki wiąże się z automatycznym pomniejszeniem pomieszczenia, co wynika z nałożenia kolejnej warstwy na ściany bez usunięcia warstwy pierwotnej. Dlatego tego typu rozwiązań nie poleca się w niewielkich pomieszczeniach.