Budynki biurowe coraz częściej przypominają ciekawe architektoniczne dzieła sztuki nowoczesnej. Całkowicie przeszklone z zewnątrz i zdobione nietypowymi projektami wnętrza przykuwają uwagę i tworzą w biurowcach całkiem przyjemną, kreatywną atmosferę. Projekty takie wymagają jednak nietypowego podejścia nie tylko w kwestii wizji architekta, ale też zastosowanych wewnątrz rozwiązań, np. oświetlenia. Nowoczesne oprawy LED mogą sprawdzić się tu doskonale. Jak przygotowywane są niestandardowe rozwiązania oświetleniowe dla nowoczesnych budynków biurowych?
Oświetlenie LED – dodatek nie tylko funkcjonalny
Popularność oświetlenia LED wykorzystywanego w biurach, budynkach użytkowych, a coraz częściej także w warunkach domowych wynika przede wszystkim z bardzo wysokiej funkcjonalności opraw LED. Ich wysoka wytrzymałość, bardzo długi czas pracy i energooszczędność na poziomie nawet kilkudziesięciu procent w stosunku do bardziej tradycyjnych rozwiązań są najlepszym powodem na inwestowanie w wysokiej jakości oświetlenie LED. Sama funkcjonalność to jednak nie wszystko – w biurowcach równie duże znaczenie ma estetyka wnętrz, a oprawy świetlne będące jednym z głównych jej elementów nie mogą wyraźnie odbiegać od zaplanowanego projektu. Światło potrafi doskonale uzupełnić wnętrze, rozświetlając je a przy okazji dodając ciekawych efektów wizualnych w połączeniu z zastosowanymi elementami nowoczesnej architektury. Najlepszym tego przykładem jest budynek biurowy ze zdjęcia, znajdujący się przy ul. Dubois 41 we Wrocławiu z oświetleniem zrealizowanym przez firmę Luxon.
Niestandardowe rozwiązania dla biur – nowoczesne oświetlenie LED
Oświetlenie biurowe LED powinno przede wszystkim spełniać wymogi prawne gwarantujące pracownikom odpowiednie warunki oświetlenia stanowiska pracy. Oznacza to, że poza oświetleniem centralnym zastępującym światło dzienne, w biurach należy zastosować także oświetlenie kierunkowe dbające o samopoczucie i komfort pracy na pojedynczych stanowiskach. W obydwu przypadkach możliwe jest zastosowanie jednak nie tylko opraw tradycyjnych, ale też stworzenie zupełnie nowych rozwiązań wykorzystujących oświetlenie LED, dopasowujących się do indywidualnego charakteru budynku i wnętrza i podkreślających jego ciekawe walory estetyczne w zupełnie nietypowy, niestandardowy sposób.
Wspomniany wcześniej trend stosowania dużej ilości przeszkleń w budynkach biurowych to w momencie dobierania rozwiązań oświetleniowych element wart wykorzystania. Odbijające się od powierzchni lustrzanych światło może dawać naprawdę ciekawe efekty, choć oczywiście należy wziąć tu od razu pod uwagę możliwe olśnienie niekorzystne z punktu widzenia komfortu pracy. Firma Luxon tworząca na co dzień nietypowe rozwiązania w zakresie oświetlenia biurowego stara się zawsze połączyć funkcjonalność i estetykę oświetlenia i pomieszczenia w idealnej harmonii, wykorzystując przy tym wszystkie największe atuty jakie wniosła na rynek popularność oświetlenia LED.
Najważniejsze cechy i zalety biurowego oświetlenia LED
Na korzyść zastosowania oświetlenia LED w nowoczesnych budynkach biurowych przemawia przede wszystkim jego estetyka i możliwości aranżacyjne. Zarówno białe, chłodne światło podkreślające modernistyczny charakter wnętrza, jak i możliwość dowolnej zmiany natężenia, barwy i koloru strumienia światła dają szansę na wykorzystanie oświetlenia w celach dekoracyjnych bez utraty jego pełnej funkcjonalności. Tą ostatnią biurowe oświetlenie LED zawdzięcza przede wszystkim swojej dużej wydajności energetycznej – osiągnięcie odpowiedniego natężenia światła nie wymaga w tym wypadku tak dużych nakładów energii, jak w przypadku klasycznych żarówek, a możliwość zastosowania opraw z szerokim kątem świecenia sprawia, że w całym biurze jest ich potrzebnych znacznie mniej niż w przypadku oświetlenia tradycyjnego.
Oświetlenie LED to także rozwiązanie niezwykle trwałe, które nawet przy pracy całodobowej jest w stanie przetrwać bez wymiany żarówek czy koniecznych konserwacji nawet kilka lat. Fakt ten ma szczególne znacznie w kontekście nietypowych projektów budynków, w których oświetlenie podsufitowe czy dekoracyjne montowane jest często w trudno dostępnych miejscach. Im rzadziej wymagana jest tu konserwacja, tym lepiej dla ogólnego utrzymania budynku – oświetlenie LED w biurze będzie pełniło swoją funkcję praktyczną i dekoracyjną przez długi czas, bez obaw o zgaśnięcie światła w najmniej oczekiwanym momencie.
Nowoczesne budynki biurowe wykorzystują strategiczne rozmieszczenie opraw LED-owych już na poziomie projektowania samego budynku, tworząc z pomocą gry świateł i elementów aranżacyjnych naprawdę ciekawe, przyjazne i nietypowe wnętrza idealne do pracy, ale i robiące wrażenie wizualne. Jeszcze kilka lat temu, gdy oświetlenie LED było znacznie mniej popularne, tworzenie obiektów takich jak biurowiec przy Dubois 41 we Wrocławiu było ogromnym wyzwaniem zarówno dla projektantów, jak i późniejszych konserwatorów miejsca. Dziś LED-y umożliwiają pełną swobodę pracy aranżacyjnej z oświetleniem, jednocześnie dostarczając najtrwalsze i energooszczędne źródło oświetlenia biurowego na rynku.