Regularne mycie i czyszczenie samochodu pozwala zadbać o lakier, ale glinkowanie stanowi ważną kropkę nad i w tym procesie. To profesjonalny sposób usuwania trwałych zabrudzeń, który każdy z nas może zastosować samodzielnie w przydomowym garażu.

Czyszczenie lakieru samochodowego to trudny proces, jeśli chcemy usunąć wszystkie zanieczyszczenia także te trudne do zmycia wodą z szamponem. Dotykając maski samochodu, możemy czasem wyczuć niewielkie drobinki i nierówności, którym nie dał rady nawet najlepszy dostępny na rynku szampon. Oznacza to, że czas na profesjonalny zabieg – glinkowanie lakieru.

Glinkowanie – czy naprawdę jest konieczne?

Jazda po mieście i po terenach wiejskich sprawia, że nasz samochód narażony jest na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Do maski, zderzaków, progów, felg i kół przyczepiają się trudne do usunięcia krople smoły, asfaltu, pył z tarczy hamulcowych czy krople żywicy oraz pozostałości owadów. Z czasem stają się one wyczuwalnymi pod dotykiem wypukłościami, które szpecą karoserię i są niebezpieczne, gdy zaczynamy polerować lakier. Glinkowanie pozwoli pozbyć się tego rodzaju zabrudzeń w prosty i naprawdę szybki sposób.

Co jest potrzebne do glinkowania?

Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w dobrą jakościowo glinkę. To elastyczna i plastyczna masa, która służy do usuwania i wygładzania chropowatych powierzchni na lakierze. Wybierając produkt dla siebie, należy przeanalizować, jaka twardość glinki jest potrzebna.

Gdy musisz wyczyścić nowy samochód, wystarczy miękka glinka, którą bardzo łatwo zagnieść. Na starszych pojazdach sprawdzi się średnio twarda glinka. Gdy chcesz usunąć stare zabrudzenia z twardych lakierów i wypolerować karoserię, śmiało możesz sięgnąć po twardą glinkę. Musisz jednak pamiętać, że ta najtwardsza może porysować miękki lakier. Przygotuj również lubrykant lub wodę z szamponem dla poślizgu podczas glinkowania samochodu oraz ściereczki z mikrofibry do osuszenia czystych powierzchni.

Jak przeprowadzić samodzielnie glinkowanie lakieru?

Zanim zaczniesz glinkowanie samochodu, należy go dokładnie umyć, aby usunąć wierzchnią warstwę brudu i kurzu. Jeśli glinka występuje w dużym bloku, oderwij niewielki kawałek i zagnieć go lub wrzuć na chwilę do ciepłej wody, aby był bardziej plastyczny.

Palcami formuj placek o średnicy około 5 centymetrów i następnie wykorzystując poślizg z wody z szamponem lub lubrykantu przecieraj karoserię pionowymi, lub poziomymi ruchami. Glinki nie trzeba mocno dociskać. Z czasem będzie stawiać mniejszy opór, co jest efektem czystej powierzchni.

Gdy glinka zabrudzi się, można ją wypłukać, jeśli są to niewielkie zanieczyszczenia. Jednak, jeśli używany podczas prac kawałek spadnie na ziemię, należy go wyrzuć, aby nie porysować przyklejonym do niej piaskiem lakieru. Miejsca, po których glinka zacznie się ślizgać, należy dokładnie wytrzeć ściereczką. Zaleca się glinkować auto od 2 do 4 razy w roku w zależności od intensywności zabrudzeń.

Gdzie można nabyć glinkę?

Glinki samochodowe dostępne są w ofertach hurtowni motoryzacyjnych oraz przede wszystkim w sklepach internetowych zorientowanych na sprzedaż kosmetyków samochodowych do auto detailingu. Przykładowym sklepem oferującym glinki do dekontaminacji lakieru jest sklep CarGeek.pl, nie jest jednak jedynym. Warto rozejrzeć się i znaleźć taką glinkę, która spełni nasze oczekiwania. Zarówno finansowe jak i jakościowe. Wybór z pewnością nie będzie łatwy, z uwagi na mnogość produktów oferowanych obecnie na rynku.

Poprzedni artykułCo musimy wiedzieć o transformatorach?
Następny artykułOcieplenie garaży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj