Malowanie proszkowe to popularna metoda wykańczania powierzchni, która polega na nałożeniu specjalnej farby w proszku. Technologia ta pozwala na aplikację równomiernej i estetycznej powłoki na różne materiały, w tym stalowe, aluminiowe, drewniane i szklane. W malowaniu proszkowym wykorzystywany może być natrysk zarówno elektrostatyczny, jak i elektrokinetyczny. Uzyskana w ten sposób powierzchnia jest gładka, a także trwała. Malowanie proszkowe na czym polega, jakie ma zastosowanie oraz ile kosztuje?
Malowanie proszkowe i jego zastosowanie
Malowanie proszkowe polega na nanoszeniu farby specjalnym sprzętem, czyli pistoletem z natryskiem elektrostatycznym lub elektrokinetycznym. Przed rozpoczęciem prac konieczne jest dokładne oczyszczenie i zaimpregnowanie powierzchni materiału, a także jej podgrzanie celem odpowiedniego rozpuszczenia rozpylonego proszku oraz jego przylgnięcia do podłoża. Malowanie proszkowe może być przeprowadzane wyłącznie na elementach, które nie ulegają uszkodzeniom pod wpływem wysokiej temperatury – około 180 – 200 stopni Celsjusza. Technologia ta sprawdza się na wielu powierzchniach, w tym stali ocynkowanej i kwasoodpornej, aluminiowych, szklanych, żeliwnych, ceramicznych, drewnianych czy płytach MDF. Nieco mniejszą efektywność zapewnia malowanie proszkowe elementów z cynku, miedzi czy stali nierdzewnej, ponieważ materiały te gorzej znoszą etap obróbki chemicznej. Metoda ta często służy do wykańczania np. blach na pokrycia dachowe, mebli, konstrukcji budowlanych, elewacji, grzejników czy felg i karoserii samochodowych.
Proces malowania proszkowego
Pistolet natryskowy elektrostatyczny to aplikator, który działa poprzez tłoczenie cząsteczek farby. Podczas prac oczyszczona powierzchnia o ładunku dodatnim absorbuje farbę, a po wytworzeniu się pola elektrostatycznego przyciąga cząsteczki ujemne. Malowanie proszkowe taką metodą odbywa się poprzez natrysk jednostronny, polecany w przypadku mniejszych powierzchni. Elementy o większych gabarytach oraz spore płaszczyzny lepie malować natryskiem elektrokinetycznym, czyli z wykorzystaniem sprężonego powietrza. W tym przypadku cząstki farby są naładowane dodatnio dzięki wzajemnym ocieraniu się o siebie, a także wewnętrzne ściany aplikatora. Po zderzeniu z powierzchnią, farba równomiernie i trwale przylega do płaszczyzny. Malowanie proszkowe tą metodą wymaga realizacji w odpowiedniej kabinie, spełniającej szereg norm.
Koszty malowania proszkowego
W przypadku usługi takiej, jak malowanie proszkowe cena jest zwykle dość przystępna. Obecnie wielu profesjonalnych wykonawców oferuje taką metodę wykańczania powierzchni, co niweluje konieczność przeprowadzania prac samodzielni oraz inwestycji w kosztowny sprzęt. Usługi fachowców wyceniane są indywidualnie, zależnie od wielkości materiału przeznaczonego do nałożenia farby. Cena za malowanie proszkowe jest zwykle wyższa, jeżeli powierzchnia wymaga kompleksowego przygotowania i wieloetapowych prac. Z reguły koszt pokrywania farbą stali to około 50 zł/m2. W przypadku konieczności aplikacji podkładu ochronnego, stawka może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Więcej na temat metody malowania proszkowego oraz dlaczego warto ją wybrać przeczytasz na: https://www.ocynkownia-ogniowa.pl/lakiernia-proszkowa/