Chcesz coś zmienić w wyglądzie salonu lub sypialni i rozważasz zakup listw przysufitowych? W poniższym artykule podpowiadamy jak zainstalować je krok po kroku.

W ostatnim czasie bardzo dużą popularność zyskały zdobienia ścian i sufitów, czyli sztukaterie. Montując te ozdoby, można w prosty sposób nadać swojemu mieszkaniu trochę paryskiego sznytu. Tego typu listwy przysufitowe i sztukaterie najpiękniej prezentują się w mieszkaniach dostać wysokich, na przykład w kamienicach. Jeżeli jednak komuś wpadły one wyjątkowo w oko, można ozdobić sobie tak pomieszczenie bez względu na wysokość pokoju.

Listwy przysufitowe – co zrobić przed montażem

Zanim rozpocznie się montaż listew, trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Nie wolno przyklejać ich do ścian mokrych, warto zatem odpowiednio długo odczekać po malowaniu, aby zyskać pewność, że klej dobrze chwyci. Istotna informacja to ta, że listwy przysufitowe można zamontować samemu, bez konieczności korzystania z usług fachowych firm. Niezbędna będzie stabilna drabina oraz ewentualnie pomoc drugiej osoby. Dzięki temu cała operacja przebiegnie szybciej i bezpieczniej. Wielu ekspertów radzi, by przed montażem listwy wyjąć z opakowania i pozostawić nawet na około 2 dni w pomieszczeniu, w którym będą one przyklejane. Ponoć pozwala to wyrównać wilgotność.

W jaki sposób prawidłowo mierzyć długość listew?

Na początku niezbędne są pomiary tego, ile listew kupić, aby wyłożyć nimi przestrzeń przy suficie w pokoju. Do uzyskanego wyniku pomiarów należy dodać około 10% zapasu. Jeżeli pomieszczenie zawiera wiele załamań i kątów, należy doliczyć jeszcze kilka procent zapasu więcej, bo listwy będą przecież ścinane w odpowiedni sposób pod kątem, by uzyskać ładny efekt łączenia. Do docinania najlepiej kupić sobie dobrą piłę oraz korytko, ewentualnie po prostu pożyczyć to od kogoś, kto wcześniej przycinał na przykład listwy przypodłogowe. Właśnie od sposobu przycięcia zależy potem to, jak będą się listwy prezentowały po zamontowaniu ich przy suficie. Nie należy tego robić pospiesznie – ładny sposób docięcia gwarantuje estetyczny finał.

Kluczowy element montażu, czyli dobry klej

Kolejny bardzo ważny, tak naprawdę kluczowy moment montażu to klejenie. Należy zawsze stosować klej wskazany przez producenta, który dobrze współpracuje z materiałem i powierzchnią listwy. Kleje wyciska się przy pomocy pistoletu i tutaj znów warto postawić na dobrej jakości pistolet, który będzie działał bez zarzutu i równomiernie rozprowadzał substancję. Potem wystarczy już tylko odpowiednio docisnąć listwę do ściany i przez dłuższą chwilę przytrzymać, a po kilku godzinach ewentualnie uzupełnić klej na łączeniach.

Poprzedni artykułJakie łóżka do spania dla osoby starszej?
Następny artykułKompresor śrubowy czy łopatkowy – który wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj