Detale odgrywają bardzo ważną rolę w wykończeniu domu, biura czy mieszkania. O tym, jak są istotne wiedzą w szczególności te osoby, które musiały zmierzyć się z urządzaniem przestrzeni. To właśnie ostatnie szlify często decydują o stylu pomieszczenia i jego estetyce. Jednym z takich elementów są łączące ściany i podłogi – listwy przypodłogowe. Ich zadaniem jest nie tylko estetyczne zespolenie tych powierzchni, ale także ochrona ścian przed zabrudzeniem.

Jakie funkcje pełnią listwy przypodłogowe?

Stosowanie odpowiednich połączeń do powierzchni takich jak ściany i podłogi jest szczególnie ważne ze względów praktycznych i estetycznych. Prawidłowo dobrane listwy przypodłogowe spełniają szereg ważnych funkcji. Na pierwszy plan wysuwa się ich podstawowa rola, którą jest zamaskowanie szczeliny dylatacyjnej. Owa szczelina ma za zadanie zabezpieczać podłogę przed ruchami wynikającymi z rozszerzania się i kurczenia np. pod wpływem wilgoci. Każda posadzka „pracuje” i właśnie z tego względu margines w postaci dylatacji jest niezbędny.

Kolejną ważną funkcją listew jest zabezpieczenie ścian przed mechanicznymi uszkodzeniami i zabrudzeniami, do których może dojść podczas używania odkurzacza lub mopa. Jeżeli chcemy, by odgrywały tę rolę właściwie, powinniśmy zdecydować się na listwy przypodłogowe, których budowa zapewniać będzie odpowiednią ochronę przed tymi czynnikami. Muszą zatem charakteryzować się zwiększoną grubością lub wysokością. Dzięki temu unikniemy nieestetycznych uszczerbków w tynku.

Oprócz tego listwy świetnie sprawdzą się przy maskowaniu i układaniu kabli, stanowiąc dla nich swego rodzaju schowek. Luźno rozprowadzone i widoczne na pierwszy rzut oka kable z pewnością nie wpływają dobrze na estetykę wnętrza. W większości sklepów oferujących asortyment budowlany znajdziemy modele, które w swojej budowie zawierać będą specjalne uchwyty, złączki i korytka. Takie listwy to nie tylko eleganckie rozwiązanie problemu plątających się kabli, ale także sposób na zaoszczędzenie odrobiny czasu. Kable, które są na wierzchu, zbierają kurz jak nic innego, co wymusza regularne ich sprzątanie. Używając listew, pozbywamy się tego kłopotu.

Ostatnią i jedną z ważniejszych funkcji jest ich oczywista rola w zapewnieniu harmonijnego wykończenia wnętrza. Trudno bowiem wyobrazić sobie lepszy sposób na domknięcie przestrzeni pomiędzy podłogą a ścianą. Na rynku dostępne są listwy o różnych formach, kolorach i materiałach, z których są wykonane. W związku z tym mamy większe pole do działania w kwestii właściwego ich dobrania do aranżacji wnętrza.

Jak właściwie dobierać listwy?

Jak już wspomnieliśmy, do wyboru mamy listwy w szerokiej gamie kolorystycznej i z różnych materiałów. Najbardziej ekonomiczną wersją będą te wykonane z PVC. Droższe, ale zdecydowanie bardziej stylowe są listwy drewniane, które najlepiej wyglądają w towarzystwie podłóg z tego samego materiału. Ich zamiennikiem mogą być drewnopodobne listwy MDF, których liczba wzorów i kolorów zaspokoi potrzeby największych estetów. Podejmując decyzję, spotkamy się też z listwami wykonanymi z poliuretanu, aluminium czy metalu. Te ostatnie szczególnie dobrze będą wyglądać jako element wykończenia nowoczesnych wnętrz. Ciekawym rozwiązaniem są też listwy ceramiczne, które w połączeniu z płytkami bazowymi stają się prawdziwą dekoracją wnętrza, w szczególności łazienki.

Aby prawidłowo dobrać listwy podłogowe, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Na pierwszy plan wysuwa się ich dopasowanie do podłogi. Jeżeli zdecydujemy się na listwy o podobnym kolorze i fakturze pozwoli to optycznie powiększyć pomieszczenie. Kontrasty z kolei pozwolą uwydatnić różnicę pomiędzy podłogą a ścianą i nadać wnętrzu charakteru. Z tym ostatnim trzeba jednak uważać i decydując się na kontrast wykazywać się umiarem i rozsądkiem. Nieodpowiednio zestawione kolory mogą zaburzyć harmonię aranżacji. Ważną sprawą jest też łączenie materiałów. Drewniana podłoga najlepiej wyglądać będzie w połączeniu z listwami z tego samego materiału. Przed podjęciem decyzji musimy też wziąć pod uwagę kolorystykę innych elementów przestrzeni takich jak stolarka oraz meble.

Poprzedni artykułZwiększanie masy mięśniowej dla początkujących
Następny artykułKontenery przenośne – gwarancja komfortowych warunków!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj