Rozwój technologii jest nieunikniony. I bardzo dobrze. Dzięki temu możemy ulepszać wiele sfer naszego życia. Dbanie o ekologię stało się ogromnie ważne, gdyż ewidentnie nasza planeta woła o pomoc. Warto zastanowić się, w których dziedzinach możemy wykorzystywać to, co daje nam natura, i przekuwać jej zasoby na ekologiczne rozwiązania. Jednym z takich rozwiązań jest stosowanie oświetlenia solarnego. To ukłon ku naturze, która z pewnością doceni taki gest ludzkości.

Czym są i jak działają lampy solarne?

Latarnia solarna w budowie bardzo przypomina tradycyjną latarnię uliczną. Różni się jednak tym, że wyposażona jest w specjalny panel słoneczny, który pobiera w sposób całkowicie ekologiczny energię docierającą do nas wprost ze słońca. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że tej energii nam nagle zabraknie. Każda lampa solarna to oddzielny system, który działa autonomicznie. W przypadku latarni ulicznych napędzanych na prąd jest inaczej – tworzą one sieć oświetlenia połączonego za pomocą instalacji elektrycznej. W przypadku awarii cała sieć oświetlenia przestaje działać. Gdy natomiast zdarzy się, że awarii ulegnie jedna z lamp solarnych, reszta działa nieprzerwanie.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, działanie latarni solarnej opiera się o energię słoneczną, która pobierana jest przez specjalny panel solarny zamontowany na lampie. Energia słoneczna zostaje następnie przetworzona na energię elektryczną, która gromadzona jest w akumulatorach. W ciągu nocy cały proces ulega odwróceniu – energia, która została zgromadzona w ciągu dnia, teraz zaczyna zasilać oprawę oświetleniową LED.

Gdzie można zamontować lampy solarne?

Lampy solarne są świetnym rozwiązaniem do niemalże każdej przestrzeni publicznej. Stanowią ekologiczną alternatywę dla sieci elektrycznej. Są niezawodne i pozwalają na zapewnienie większego bezpieczeństwa w miejscach takich jak:

  • ulice i chodniki,
  • parkingi,
  • place zabaw,
  • ścieżki rowerowe,
  • przejścia dla pieszych.

Zalety oświetlenia solarnego

Jedną z najważniejszych zalet, które doceni każdy inwestor, jest niski koszt eksploatacji lamp solarnych. Owszem, tak jak wcześniej wspomnieliśmy, kupno latarni solarnej jest bardziej kosztowne niż zakup tradycyjnej lampy ulicznej, jednak przy tej drugiej trzeba brać pod uwagę szereg innych rzeczy, takich jak chociażby doprowadzenie instalacji energetycznej itp. W przypadku zastosowania ulicznych lamp solarnych wiele kosztów odchodzi i nie musimy się nimi martwić. W ogólnym rozrachunku można zauważyć, że lampy solarne są bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Kolejną ważną zaletą latarni solarnych jest krótki czas realizacji inwestycji. Co więcej, lampy solarne są bardzo łatwe w montażu. Zazwyczaj na montaż czekamy około 3 miesięcy, gdzie w przypadku zwykłych lamp ulicznych rozciąga się to nawet od 9 do 24 miesięcy.

Proces montowania latarni solarnych jest także bardziej bezpieczny, gdyż maksymalnie napięcie wynosi w ich przypadku <50V, co nie jest zagrożeniem dla ludzi. Z tym faktem wiąże się kolejna zaleta solarnych lamp ulicznych – stanowią one w pełni ekologiczne rozwiązanie! Ponadto mają możliwość pełnego zautomatyzowania pracy – można je zaprogramować tak, aby ich działanie dzieliło się na okresy wykorzystujące zmienną moc. Oczywistym plusem zastosowanie oświetlenia solarnego jest fakt, iż jest ono w pełni autonomiczne. Co to oznacza w praktyce? Nic innego, jak działanie niezależne od sprawności sieci energetycznej. Nie ma problemu, gdy zdarzy się awaria – w przypadku tradycyjnego oświetlenia zazwyczaj wszystkie latarnie przestają działać, jeśli zaś chodzi o oświetlenie solarne, to każda z latarni działa niezależnie od reszty.

Gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie zalety, jakie ma oświetlenie solarne, zrozumiemy, że nic dziwnego w tym, że coraz większa część świata zaczyna się nim bardzo interesować. Od lat można było spotkać niewielkie lampki solarne do ogrodów, które na początku były naprawdę drogie, jednak wraz z rozwojem technologii ich cena mocno spadła. Dążymy do tego, aby system solarny został spopularyzowany i doceniony przez większą część ludzkości. Zaczynało się od małych rzeczy, właśnie takich jak lampki solarne do ogrodu. Teraz udało się stworzyć coś większego – latarnie solarne. Wszelkie ekologiczne rozwiązania mogą polepszyć komfort naszego życia na tej planecie. Źródło energii słonecznej jeszcze przez tysiąclecia będzie docierało do ziemi, co powinniśmy jak najlepiej wykorzystać.

Artykuł powstał przy współpracy z https://petraenergia.pl/

Poprzedni artykułPromienniki podczerwieni – nowoczesny i ekologiczny sposób na ogrzewanie
Następny artykułSpółka komandytowa – jak przebiega likwidacja?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj