Termoizolacja dachu obejmuje swym zakresem wiele ważnych i skomplikowanych prac, których niewłaściwe przeprowadzenie może mieć bardzo poważne skutki, nieraz odbijające się na całej konstrukcji dachu. Dlatego należy bardzo skrupulatnie sprawdzać ekipy montażowe, a przy ich wyborze nie kierować się wyłącznie ceną, gdyż może ona przekładać się na jakość prac. Oszczędzanie na materiałach, celowe zmniejszanie ilości użytych produktów, a także pośpiech z pewnością nie są wskazane przy tego rodzaju pracach. Jakie mogą być konsekwencje niewłaściwie położonej termoizolacji dachu budynku?
Ocieplenie poddasza – co trzeba wiedzieć?
Ocieplenie poddasza jest bardzo ważnym zadaniem, należy je zaplanować już na etapie budowy domu. Trzeba poważnie zastanowić się nad wyborem metody ocieplenia, by jak najbardziej jej efekty dopasować do swoich oczekiwań. Zazwyczaj, decydując się na ocieplenie poddasza, mamy na względzie chęć poczynienia konkretnych oszczędności na ogrzewaniu całego budynku. Warto zaznaczyć, że przez niewłaściwie ocieplony dach lub zupełnie nieocieplony, może uciekać nawet do 25% ciepła. Właściwe przeprowadzenie prac termoizolacyjnych będzie gwarancją komfortu życia w budynku i oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, a także bezpieczeństwa domowników.
- Zastanów się nad wyborem metody ocieplenia dachu.
Zasadniczo, wyróżnia się dwa rodzaje ocieplenia dachu: ocieplenie międzykrokwiowe oraz ocieplenie nakrokwiowe. Różnią się one między sobą technologią, a także używanymi materiałami. Ocieplenie międzykrokwiowe to metoda którą jeszcze parę lat temu ocieplano większość budynków. Niestety, w ociepleniu dachów tą metodą powstają nader często mostki termiczne. Dla ich częściowej eliminacji stosuje się uzupełnianie ocieplenia dodatkową warstwą wełny mineralnej lub styropianu bezpośrednio pod krokwiami. Izolacje nakrokwiowe natomiast cieszą się obecnie większą popularnością, dzięki rezultatom jakie pozwala osiągnąć ta metoda i łatwości jej ułożenia. Do ocieplenia dachu stosowane są w tym przypadku specjalne płyty izolacyjne, które charakteryzują się dużą odpornością na nacisk, lekkością, a co za tym idzie – doskonałą trwałością.
- Wybór materiału ociepleniowego.
Przy ocieplaniu dachu i poddasza mamy do wyboru trzy główne materiały izolacyjne: wełna mineralna, styropian, pianka pur. Wełna mineralna jest materiałem niepalnym i lekkim, co ma niewątpliwe znaczenie dla bezpieczeństwa domowników. To materiał odznaczający się doskonałą izolacyjnością cieplną, zdolny do przepuszczania pary wodnej, ma bardzo dobre właściwości wygłuszające, a do tego jest plastyczny, co jest ważne przy uzupełnianiu szczelin w izolacji. Płyty styropianowe są równie dobrym izolatorem cieplnym dachu. Podłużne nacięcia na nich zwiększają elastyczność materiału. Nie chłonie wody i odznacza się świetną izolacyjnością cieplną. Pianka pur używana jest nie tylko do ocieplania dachu, ale też fundamentów. Wytwarzana jest bezpośrednio w trakcie prac termoizolacyjnych za pomocą specjalnego agregatu. Użycie tego specjalistycznego urządzenia jest konieczne, bez niego nie jest możliwe wyprodukowanie pianki pur.
Efekt niewłaściwie wykonanych prac.
Wśród najczęstszych konsekwencji źle położonego ocieplenia, wyróżnia się:
- odczuwalnie zbyt niska temperatura zimą i zbyt wysoka latem;
- zimne w dotyku płyty karton-gips;
- zauważalna i wyczuwalna wilgoć na płytach karton-gips lub wręcz skraplanie się na nich wody;
- wiejące powietrze z otworów w kontaktach;
- grzyby i pleśń na płytach karton-gips.
Powyższe objawy są spowodowane powstawaniem kieszeni powietrznych wskutek niewłaściwie położonej izolacji cieplnej, a także jej opadania pod wpływem własnego ciężaru. Efektywność położonej izolacji w takim przypadku może spadać nawet o przeszło 35%.
Dla idealnych rezultatów prac termoizolacyjnych ważne jest stosowanie materiałów od sprawdzonych dostawców. Firma Kabex oferuje wysokiej jakości materiały i fachową obsługę.