Osoby, które choć odrobinę interesują się tematyką szeroko pojętej automatyki przemysłowej zapewne doskonale zdają sobie sprawę, że niemalże niemożliwe byłoby zarządzanie wysoce zaawansowanymi maszynami i urządzeniami bez wydawałoby się prostego, jednakże nieodzownego elementu jakim jest kabel.

W ramach dzisiejszego artykułu przyjrzymy się właśnie temu cichemu bohaterowi niejednej branży przemysłu oraz sprawdzimy, w jakich obszarach znajduje on zastosowanie.

Jak mówią przedstawiciele Zakładów Kablowych Bitner; jako, że kable sterownicze legitymują się wysoce charakterystyczną strukturą, są one wykorzystywane przede wszystkim w ramach systemów sterowania maszynami i urządzeniami przemysłowymi, układów kontrolnych, jak też podzespołów skomputeryzowanych. Dlaczego jednakże są one stosowane częściej niż tradycyjne kable, które to stanowią część niemalże każdej instalacji elektrycznej, zarówno domowej jak i przemysłowej? Odpowiedź jest niezwykle prosta – dzięki wykorzystanym materiałom oraz podniesionej wytrzymałości, nie są im straszne zgięcia nawet pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. Oznacza to, że niezależnie od tego pod jakim kątem kabel zostanie zamocowany, nie ulegnie on przełamaniu czy deformacji, nawet podczas długotrwałej eksploatacji. Co równie istotne, zarówno przewody stanowiące rdzeń kabla jak i sama osłona wykazują dużą odporność na działanie olejów, a więc mogą one być implementowane w systemach, w przypadku których wykorzystanie tradycyjnych przewodów mogłoby poskutkować zwarciem lub nawet pożarem.

Mimo, że mało kto przywiązuje do tego wagę, to bezsprzecznie stwierdzić trzeba, że izolacja kabla sterowniczego to nie lata osiągnięcie techniczne, bowiem może on powstać z PCV, polietylenu PE lub polietylenu usieciowanego XLPE, które to są nie tylko wysoce wytrzymałe ale i charakteryzują się dużą żywotnością. Niemniej jednak, dzięki ich masowej produkcji są one rozwiązaniem relatywnie tanim. Zależnie od długości, grubości oraz zastosowanych w produkcie materiałów, jego cena za metr bieżący może wahać się od niecałej złotówki do nawet dziesięciu złotych. Jak nietrudno jednak zgadnąć, im więcej musimy zapłacić, tym bardziej wydajny będzie kabel, a dodatkowo – możliwe będzie jego wykorzystanie do celów bardziej specjalistycznych, jak chociażby do specyficznych zastosowań w branży metalurgicznej, do obsługi dużych układów kontrolnych, czy też do zarządzania urządzeniami sygnalizacyjnymi.

Jeżeli zdecydujemy się zainwestować w kable jeszcze więcej, uzyskamy dostęp do modeli bezhalogenowych oraz samogasnących, co oznacza, że produkt taki nie będzie podtrzymywał płomienia. Jest to rozwiązanie wręcz idealne w przypadku, gdy dana instalacja znajduje się w pomieszczeniu o wysokiej temperaturze lub też w pobliżu wielu urządzeń generujących znaczną ilość ciepła. Nawet jeżeli ewentualny pożar dotrze do okablowania, zastosowane materiały samoczynnie go stłumią, uniemożliwiając jego dalsze rozprzestrzenianie się. Za produkty tego typu zapłacić będziemy musieli jednakże o wiele wyższą cenę, wahającą się w przedziale od dwudziestu do nawet trzydziestu złotych za metr bieżący. Jeżeli jednakże zależy nam na bezpieczeństwie, wydajnej pracy oraz utrzymaniu wysokich standardów produkcji przemysłowej, jest to inwestycja niemalże niezbędna.

Poprzedni artykułBudownictwo szkieletowe a murowane – najważniejsze różnice
Następny artykułSZYBKI I SKUTECZNY ROZWÓJ FIRMY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj