RTEC to holenderska firma produkująca urządzenia dla serwisów wulkanizacyjnych oraz salonów samochodowych. Specjalizuje się w produkcji podnośników, montażownic i wyważarek do kół samochodowych oraz drobnego sprzętu typu manometry do kół oraz automaty do pompowania, wykorzystując przy tym wyłącznie stał najwyższej jakości. Z kolei firma Butler to włoska marka zajmująca się dystrybucją sprzętu z najwyższej półki, głównie do serwisowania opon. Obie firmy to czołowi producenci wyważarek samochodowych zarówno w Polsce, jak i całej Europie.
Do czego służy wyważarka?
Wyważarka do opon to urządzenie wulkanizacyjne służące do wyważania kół zarówno w motocyklach, jak i samochodach osobowych, dostawczych i ciężarowych. Jego podstawową funkcją jest możliwość równomiernego rozłożenia masy kół względem ich osi obrotu. Działa poprzez obracający się wał, który kręcąc się względem własnej osi obrotu odszukuje niewyważone koło, mogące być przyczyną wielu problemów w nieodległej przyszłości. W momencie wychwycenia nierówności w rozkładzie masy kół, specjalne oprogramowanie sygnalizuje wagę ciężarka balansującego, który należy odpowiednio przymocować do wewnętrznego obwodu felgi we wskazanym miejscu. Dzięki temu uzyskujemy prawidłowy rozkład masy w kole.
Jakie są konsekwencje jazdy na niewyważonych kołach?
Skutki jazdy na niewyważonych kołach to przede wszystkim wydłużona droga hamowania, pogorszona kierowalność pojazdu, gorsza przyczepność do podłoża, zmniejszony komfort jazdy oraz szybsze zużywanie się opon, drążków kierowniczych lub amortyzatorów w konsekwencji powstawania nieprzyjemnych dla użytkownika pojazdu drgań, które obciążają zawieszenie/
Rola wyważarki do opon i regularnej kontroli stanu kół jest zatem nieoceniona do zapewnienia sobie długotrwałej i komfortowej eksploatacji pojazdu.
Budowa wyważarki
Standardowa wyważarka składa się z wału z uchwytem na nakrętkę szybko-mocującą, półki na ciężarki, osłony oraz wyświetlacza, który służy do wyświetlenia punktów niewyważenia i podaje czytelne wskaźniki ułożenia obciążników. Ponadto wyróżniamy sterowany przyciskiem hamulec blokujący wał oraz przycisk STOP do natychmiastowego zatrzymania maszyny w razie niebezpieczeństwa.
Wyważarki można podzielić na 3 podkategorie: z monitorem LCD, wyświetlaczem LED oraz monitorem dotykowym.
Ponadto dzieli się je również na wyważarki z uchwytem pneumatycznym i na nakrętkę szybko-mocującą.
Oprogramowanie wyważarek
Oprogramowanie składa się z:
- 3 automatyczne programy ALU S,
- Automatyczny program PAX,
- Program wyważania w trybie dynamicznym i statycznym,
- Program SPLIT (rozbicie niewyważenia na 2 mniejsze ciężarki),
- Program ukryty ciężarek (schowanie ciężarków klejonych za ramionami felgi),
- Funkcję EKO wyważania minimalizującą ilość zużytych ciężarków,
- Program optymalizacji felga-opon,
- Tryb wyważania kół motocyklowych.
Firma Butler, czyli pewność, jakość i niezawodność w jednym!
Firma Butler jest zdecydowanie jednym z najlepszych i najprężniej rozwijających się producentów wyważarek do kół. Ich produkty cechują się niezawodnością i najwyższą jakością, co idzie w parze z atrakcyjnymi cenami. Wyważarki do kół firmy Butler to uniwersalne urządzenia, które doskonale sprawdzą się w mniejszych lub większych serwisach wulkanizacyjnych. Ich oprogramowanie jest innowacyjne, przejrzyste i proste w obsłudze.
Przykłady wyważarek do kół samochodowych
* Butler Librak 355 – automatyczny pomiar odległości i średnicy. Automatyczne programy ALU S i PAX. Nowoczesna grafika 3D. Posiada elektromagnetyczny hamulec, blokujący koło w odpowiedniej pozycji, ułatwiając umieszczenie ciężarka.
* Librak 355 P – posiada pneumatyczny uchwyt koła.
* Butler Librak 340 Touch – posiada wygodny w obsłudze 10” dotykowy ekran z nowoczesną grafiką 3D. Dzięki niej możliwy jest szybki proces wyważania, które rozpoczyna się automatycznie po zamknięciu osłony. Zatrzymanie koła następuje w punkcie przyklejenia ciężarka. 3 automatyczne programy ALU S, 4 programy ALU, program PAX.
* Librak 380 – umożliwia wyważanie kół w trybie dynamicznym i statycznym. Charakteryzuje ją obszerna przestrzeń na ciężarki i akcesoria, dzięki czemu użytkownik ma wszystkie niezbędne przedmioty „pod ręką”.
* Librak 380 P – posiada pneumatyczny uchwyt koła.
Nowością na rynku jest wyważarka Librak 360S
* RTEC SB76 – automatyczna, z monitorem RTEC. Wyposażony w system oświetlenia LED. Automatyczne odczytywanie średnicy, odległości i szerokości. Posiada 5 programów wyważania ALU i 2 inteligentne programy wyważania ALU.
* RTEC SB75 – posiada programy wyważania motocykli.
* RTEC SB67 – posiada funkcję optymalizacji oraz funkcję podziału wagi. Automatyczny pomiar dwóch wartości parametrów opony. Inteligentne przełączanie rodzaju wyważania „STD” i „ASL2”
Do wyważania kół motocyklowych stosowana jest wyważarka RTEC SB63. Charakteryzuje ją dokładność w zakresie +/- 1g w czasie zaledwie 10s.
Natomiast do kół pojazdów ciężarowych najlepiej sprawdzi się wyważarka RTEC SB46. Cechuje ją system technologii inwerterowej, który pozwala na 100% dokładność (zakres +/- 10g w czasie 20 sekund) w pozycjonowaniu niewyważenia kół. Ponadto silnik urządzenia ma bardzo niski poziom emitowania hałasu (ok. 8dB).
Wszystkie wyważarki można zakupić bezpośrednio u dystrybutora urządzeń Butler i Rtec na ich stronie internetowej: www.bogusz-bls.pl
Źródło : https://bogusz-bls.pl/artykuly/14_co-to-jest-wywazarka-jej-budowa