Chcesz zatrzymać więcej pieniędzy w domowym budżecie? Dowiedz się jak zmniejszyć koszty ogrzewania budynku poprzez zatrzymanie w nim ciepła!

Koszty ogrzewania z roku na rok są coraz wyższe, co oznacza coraz większe obciążenie dla domowego budżetu. Dotyczy to w szczególności starszych budynków, które nie posiadały odpowiedniej izolacji termicznej.

W przypadku nowych domów sytuacja wygląda nieco lepiej ze względu na coraz bardziej “wyśrubowane” normy budowlane w zakresie zapotrzebowania energetycznego budynku. Co w takim razie zrobić, by ograniczyć koszty ogrzewania? Należy zadbać o “zatrzymanie” ciepła w budynku!

Źródło: https://izolacjapianka.pl

Jedną z ciekawych technologii izolacyjnych jest izolacja natryskowa pianą poliuretanową. Pierwsze ocieplenia pianką poliuretanową wykonywano już około 50 lat temu. Od tego czasu, ten rodzaj izolacji zdobył sobie wierne grono wykonawców i inwestorów.

Technologia ta wyróżnia się przede wszystkim wysoką efektywnością oraz szybkością zastosowania. Równomierne zastosowanie piany poliuretnowej pozwala uniknąć niechcianych mostków termicznych, które niestety często występują w przypadku izolacji wełną mineralną.

Piana jest aplikowana z wykorzystaniem specjalnego urządzenia. Doświadczony specjalista potrafi wykonać nawet 500 m2 natrysku w ciągu jednego dnia! To oznacza, że w zdecydowanej większości budowanych domów jesteśmy w stanie zamknąć cały proces izolacji w ciągu maksymalnie kilku dni.

Co możemy ocieplić pianą poliuretanową?

Izolacja pianą poliuretanową wyróżnia się szerokim zastosowaniem. Możemy ją wykorzystać do wykonania izolacji:

  • poddaszy,
  • dachów płaskich,
  • fundamentów,
  • posadzek.

W zależności od zastosowania, wykorzystujemy piany otwarto-komórkowe (np. przy izolacji poddasza) i zamknięto-komórkowe (np. przy izolacji fundamentów).

Efektywność izolacji pianą poliuretanową

Czy piana poliuretanowa jest efektywnym materiałem izolacyjnym? Spójrzmy na poniższą grafikę.

Źródło: https://izolacjapianka.pl

Jak widać, piana poliuretanowa jest dużo bardziej efektywnym materiałem izolacyjnym niż np. popularny styropian, czy wełna mineralna. Aby osiągnąć taką samą izolacyjność termiczną, będziemy musieli zastosować prawie dwukrotnie więcej wymienionych materiałów niż piany PUR.

Jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego domu?

Każdy inwestor inaczej układa priorytety, więc ciężko wskazać jednoznacznie najlepsze rozwiązanie dla każdego. Z całą pewnością, jeżeli zależy Ci na szybkości wykonania, to piana poliuretanowa będzie dobrym rozwiązaniem. To samo możemy powiedzieć w kontekście efektywności izolacji. Jeżeli natomiast chcesz wykonać prace ociepleniowe samodzielnie, to w przypadku piany poliuretanowej będzie to niemożliwe. Dlaczego? Ponieważ będzie do tego potrzebne specjalistyczne urządzenie do aplikowania piany, które zakup w celu wykonania jednej realizacji będzie zupełnie nieopłacalny.

Podsumowanie

Niezależnie od wybranej technologii izolacji warto zadbać o jak najlepszą charakterystykę energetyczną swojego budynku. Przełoży się to na dużo niższe koszty ogrzewania budynku – w perspektywie kilkudziesięciu lat może to być bardzo pokaźna kwota. Każda “zaoszczędzona” złotówka na etapie wykonania izolacji może “zemścić się” zdecydowanie wyższą kwotą wydaną na ogrzewanie.

Poprzedni artykułOkna PCV, a może drewniane – jakie wybrać?
Następny artykułCzym są wiertnice pionowe i w jaki sposób się je wykorzystuje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj