jak wygląda transport towarów na ukrainę

Kraje, które są położone za wschodnią granicą Polski, stanowią niesamowicie wielki obszar. Z tego powodu coraz więcej przedsiębiorców szuka możliwości inwestycji w tych rejonach. Zdają sobie oni sprawę z możliwości, jakie oferuje ten kierunek. Nie tak dawno naprzeciw inwestorom wyszła Unia Europejska, która pozwoliła na włączenie Ukrainy do Europejskiej Sieci Transportowej. Jest to duże ułatwienie dla przewoźników. Niemniej jednak nadal obowiązują pewne restrykcje. Dowiedz się, na co uważać, organizując swój transport.

Na co zwrócić uwagę podczas transportu?

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, jakie zagrożenia można napotkać na drodze. Złe rozplanowanie trasy często skutkuje niepowodzeniem całego przedsięwzięcia. Procedury przewozów na Ukrainie różnią się od tych, które można spotkać w krajach Unii Europejskiej. Z tego powodu każdy transport będzie przebiegał w nieco inny sposób. Warto zaznajomić się więc z przepisami, jakie obowiązują za wschodnią granicą. Niektórzy przewoźnicy decydują się nawet na powołanie specjalnych jednostek, specjalizujących się w obsłudze tamtejszych rynków.

Jak zadbać o bezpieczeństwo transportu?

Nie można zapominać, że sytuacja polityczna na Ukrainie nie jest stabilna. Działania wojenne mogą mieć wpływ na ruch drogowy w całym kraju, co często może stwarzać niebezpieczeństwo dla przewożonych ładunków i kierowcy. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest rozszerzenie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika w taki sposób, aby obejmowało kraje spoza Unii Europejskiej. Przydatne może być także objęcie ryzyka kradzieży i uszkodzeń towaru. Ogromne znaczenie ma też ciągły kontakt z kierowcą. Kontrolowanie przejazdu umożliwi szybkie działanie w razie jakichkolwiek problemów.

Jakie zezwolenia transportowe są potrzebne?

W związku z tym, że Ukraina nie jest członkiem wspólnoty europejskiej, podczas przewozów trzeba zmierzyć się z wieloma formalnościami. Jest to duże utrudnienie, które często stwarza nieprzewidziane przeszkody. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnych firm, które zajmują się uzyskiwaniem potrzebnych dokumentów. Faktury dla odbiorcy, zezwolenia transportowe czy specyfikacje pojazdów zostaną szybko skolekcjonowane i dostarczone do przewoźnika.

Podstawowymi upoważnieniami do transportu na Ukrainę są zezwolenia ogólne lub zezwolenia EKMT (Europejskiej Konferencji Ministrów Transportu). Dokumenty te są wielokrotne i wielostronne, co przy spełnieniu pewnych warunków pozwala na nieograniczoną liczbę przejazdów drogowych w tranzycie i pomiędzy państwami członkowskimi Konferencji.

Jakie problemy mogą czekać na granicy?

Dostawy na Ukrainę powinny być realizowane w czasie od 24 do 48 godzin. Niestety nierzadko kierowcy napotykają pewne komplikacje już na samej granicy. Znacznie wydłużają one realizację całego przejazdu. Utrudnienia są zazwyczaj spowodowane długim procesem odprawy celnej. Dobrą informacją jest to, że z roku na rok sytuacja ulega poprawie. Obsługa w ukraińskich urzędach celnych została w pewnym stopniu zautomatyzowana. Duże znaczenie miało wprowadzenie dodatkowego dokumentu PP, czyli tzw. pepeszki. Dzięki temu zezwoleniu można zgłosić przywóz określonego towaru dużo wcześniej.

Poprzedni artykułMagazyny energii – czyli jak korzystać z zielonego prądu podczas zachmurzonych dni?
Następny artykułKupić czy lepiej wypożyczyć wózek widłowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj