Drewno to materiał pozwalający na liczne jego zastosowania. W przedwojennym budownictwie był on podstawowym budulcem domów i elementem ich konstrukcji. Do dzisiaj pozostaje również bardzo popularny w wiejskich i górskich, tradycyjnych zabudowach, które mają mieć określony, unikalny charakter.

Jest to bowiem bardzo wytrzymały materiał, wymagający jedynie odpowiedniej konserwacji. Bardzo często jest również wykorzystywany w amatorskim i profesjonalnym tworzeniu mebli. Zwykłe wiertarki nie sprawdzają się jednak najlepiej przy obróbce takiego materiału.

Prace w drewnie, wybór narzędzi

Pomimo swojej wytrzymałości, drewno jest materiałem niezwykle wrażliwym na uszkodzenia mechaniczne. Sprawia to, że bardzo istotnym aspektem przy jego obróbce, czy to wiercenie w ścianie, czy też przykręcanie śrub do drewnianych drzwi szafy, jest odpowiedni dobór sprzętu. W przypadku zastosowania zwyczajnej wiertarki efekt może być bowiem odwrotny do oczekiwanego. Powstają liczne odpryski, a sam materiał pęka i staje się bezużyteczny. Dobrym narzędziem do wiercenia w drewnie będzie jednak wiertarko-wkrętarka.

Mniejsza moc urządzenia, w połączeniu z odpowiednimi wiertłami pozwoli na swobodne użytkowanie tego rodzaju sprzętu, nawet w najdelikatniejszym drewnie. Za pomocą wiertarko-wkrętarki można bowiem wywiercić różne rozmiary otworów, a także przykręcić śruby, bez większego ryzyka uszkodzenia struktury deski. Jest to więc rozwiązanie bezpieczne i użyteczne w przypadku amatorskich i profesjonalnych stolarzy.

Wiertło do drewna – zależne od sytuacji

Podstawowym elementem, jaki należy zastosować w przypadku prac w drewnie, jest wiertło. Powinno by ono zakończone ostrym stożkiem, który umożliwi zagłębienie się w materiale. Tradycyjne akcesoria będą się bowiem ześlizgiwać, jednocześnie zarysowując i uszkadzając deski. Nie będą również skuteczne w przypadku wiercenia w drewnianej ścianie. Najbardziej przydatne są jednak specjalne wiertła spiralne, o dużo ostrzejszych krawędziach skrawających. Dają one efekt gładkości otworu i nie pozostawiają odprysków. Stosuje się również inne rodzaje akcesoriów. Są to, między innymi:

  • wiertła piórowe,
  • wiertła kręte,
  • otwornice,
  • sedniki.

Pierwsze dwa są typowymi wiertłami przeznaczonymi do obróbki drewna. Mają ona za zadanie sprawne stworzenie otworu, o określonej średnicy, a także systematyczne usuwanie wiór. Wiertło piórowe zabezpiecza również krawędzie obrabianego materiału tak, aby nie zostało ono uszkodzone podczas naruszania struktury drewna. Otwornice stosuje się natomiast przy wycinaniu większych fragmentów deski. Jest ona wyposażona w specjalne ząbki, które wbijają się, jeszcze przed rozpoczęciem pracy, w celu lepszej stabilizacji i wyznaczenia konkretnego punktu. Sednik przydatny jest głównie do niewielkich zagłębień, nie mających przebić drewna na wylot. Używany jest zazwyczaj przy mocowaniu zawiasów do drzwi szafek. Przy wyborze wiertła do drewna należy więc zwrócić szczególną uwagę na przeznaczenie wiertła. Ważna będzie nie tylko ostrość krawędzi, ale również jego średnica.

Poradę o wierceniu w drewnie dostarczył Tooles.pl – sklep z narzędziami do domu i warsztatu.

Poprzedni artykułW jakich celach przeprowadza się audyt bezpieczeństwa przedsiębiorstwa?
Następny artykuł3 choroby grzybicze, które najczyściej atakują uprawy zbóż

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj