Sprawdzenie dewelopera to bardzo ważny krok przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie nieruchomości. Choćby inwestycja wydawałaby się na pierwszy rzut oka najsolidniejszą w okolicy, a pracownicy biura sprzedaży uśmiechnięci od ucha do ucha, podejdźmy do tematu weryfikacji wiarygodności dewelopera, jak do pracy, którą należy solidnie wykonać. Logicznie, bez emocjonalnie i skrupulatnie. Takie cechy powinna wykazywać rzeczowa analiza kontrahenta, u którego nabywany nieruchomość, która dla wielu stanowi przecież inwestycję życia.

Co mówią na mieście

O renomie dewelopera świadczy zadowolenie mieszkańców nieruchomości dotychczas wybudowanych przez dewelopera. Jeśli twoje mieszkanie jest kolejnym etapem danej inwestycji, przejdź się po osiedlu, przypatrz czy czas zadziałał na korzyść budynku, czy oferowana jakość ci odpowiada. Warto również popytać tamtejszych mieszkańców, jakie mają odczucia i zwyczajnie, jak im się tu mieszka. Nie bez znaczenia jest research w internecie na forach tematycznych, opinie ogólnodostępne w sieci, które należy jednak przefiltrować przez wiedzę o stosowanej przez deweloperów powszechnej praktyce marketingu szeptanego. Najczęściej jednak o naszej opinii na temat danej firmy decyduje jej renoma w okolicy i ilość zadowolonych mieszkańców.

Krótka historia wypłacalności

Najskuteczniejszym narzędziem weryfikacji wiarygodności dewelopera są informacje zawarte w dokumentach, które powinniśmy mieć sposobność przejrzeć przed zakupem – sugeruje doradca z fimy Atom Deweloper oferujący Mieszkania Siechnice. Swoją przygodę z rzetelną informacją rozpocznij od przeanalizowania historii inwestycji danego podmiotu, czy nie przebiegała bez perturbacji, czy terminowość to tylko slogan, czy wyznacznik, jaki jest realny standard i jakość wykończenia, jaka była ilość i rodzaj zgłoszonych usterek oraz, czy zostały one sprawnie usunięte, a także przyjrzyj się zgodności przedmiotu z umową.

Wzorowe zachowanie

Podczas sprawdzania dewelopera nie wolno ci zapomnieć o przeczytaniu wzoru umowy sprzedaży oraz wglądzie w pozwolenie na budowę. Dopiero satysfakcjonujące cię zapisy pozwolą ci przekonać się na dobre o słuszności dokonanego wyboru. Jeśli czujesz, że proponowana umowa cię nie satysfakcjonuje, lecz nie znasz się na języku prawniczym, zasięgnij fachowej porady prawnej i wspólnie wypracujcie wzór, który przedstawisz deweloperowi.

Ogólnodostępny rejestr–wszechogarniający spokój

Jako świadomy inwestor nie wolno ci zapomnieć o samodzielnym sprawdzeniu twardych danych w ogólnodostępnych, bezpłatnych rejestrach państwowych. Analiza listy dłużników Krajowego Rejestru Długów i ogólnodostępnego numeru KRS upewni cię, czy firma nie zalega z płatnościami i nie ogłosiła właśnie upadłości. Z kolei w Elektronicznych Księgach Wieczystych sprawdzisz własność gruntu oraz potwierdzisz, że nieruchomość nie jest obciążona żadną hipoteką. Z kolei miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego da ci odpowiedź na pytanie, czy zamieszkanie w danej okolicy będzie się kojarzyło z idyllą w zaciszu zieleni, czy też uciążliwym sąsiedztwem ruchliwej drogi, czy linii tramwajowej.

Czytaj, pytaj, oglądaj. To święte prawo i obowiązek świadomego inwestora, który podejmuje bardzo ważne, strategiczne decyzje, Poczuj się jak dyrektor własnego losu i nie podejmuj zbędnego ryzyka, nie sprawdziwszy danych.

Poprzedni artykułOcieplenie garaży
Następny artykułPodstawowe informacje o zegarkach z widocznym mechanizmem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj